24 sports

Πλήρωσε την αστοχία η ΑΕΚ

Μία απρόσμενη ήττα γνώρισε η ΑΕΚ από την Λούντβινσμπουργκ με 72-67. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, παρά το καλό πρώτο δεκάλεπτο, ''εξαφανίστηκε'' από το παρκέ στη συνέχεια και ''σπάζοντας'' τα καλάθια υπέστη τη δεύτερη της ήττα στο Champions League. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτο, όμως οι ''κιτρινόμαυροι'' κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να διεκδικήσουν και τη νίκη χωρίς όμως να το πετύχουν.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά, με όπλα τους την άμυνα και την φιλική -ομολογουμένως- διαιτησία πέτυχαν την τρίτη τους νίκη στη διοργάνωση και μπήκαν για τα... καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κόττον με 17 πόντους (3 τρίποντα), ενώ από πλευράς ΑΕΚ ξεχώρισε ο Ντίξον με 14.

Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ και με τους Χαριτόπουλο-Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 8-0 στο 4'. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Γκονσάλβες να πετυχαίνει τέσσερις αναπάντητους πόντους μείωσαν σε 4-8. Ιβάνοβιτς και Ντίξον βρήκαν σκορ από την περιφέρεια και επανέφεραν την ''Ένωση'' στο +8 (6-14), ενώ λίγο αργότερα ο Αμερικανός με νέο εύστοχο σουτ από τα 6,75 ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (10-19). Τίμαν με καλάθι και Κονέ με τρίποντο στην εκπνοή, μείωσαν σε 15-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά το καλάθι του Σάκοτα και το +6 της ΑΕΚ (15-21), η Λούντβινσμπουργκ ''έτρεξε'' ένα σερί 10-0 και πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (25-21, 7' πριν το ημίχρονο). Η ''Βασίλισσα'' έδειχνε να έχει βραχυκυκλώσει τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι που με τον Κόττον έφτασαν στο +6 (29-23, 4' πριν τη λήξη της περιόδου). Μαυροειδής και Ντίξον μείωσαν σε 30-27, με τους Μάρτιν και Χάμμοντς να απαντούν για το 36-31 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, Σάκοτα και Ούκιτς μείωσαν άμεσα σε 36-35. Θίμαν, Κονέ και Κούλεϊ τιμώρησαν τις κακές επιλογές της ''Ένωσης'' σε άμυνα και επίθεση και χάρισαν στην ομάδα τους προβάδισμα 8 πόντων εν μέσω αποθέωσης (43-35, 6:23 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου). Η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, ενώ παράλληλα Σάκοτα και Βασιλειάδης ήταν εκνευριστικά άστοχοι από τα 6,75 (47-38). Ο Ιβάνοβιτς ήταν αυτός που ''ξεκόλλησε'' την ΑΕΚ επιθετικά με τρίποντο (47-42), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 50-44, με τον Ντίξον να μειώνει με δύσκολο καλάθι στη λήξη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η τεχνική ποινή στον Γιούρι Ζντοβτς, το αντιαθλητικό φάουλ του Ντίξον και το τρίποντο του Κόττον εκτόξευσαν τη διαφορά στους 14 πόντους (58-44), 8:47 πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το σερί της Λούντβινσμπουργκ έφτασε το 11-0 με νέο τρίποντο του Κόττον (61-44), με την ΑΕΚ να απαντά με δικό της 7-0 για το 61-51, 5:33 πριν την τελευταία κόρνα. Γκονσάλβες, ΜακΡέι και Χάμοντς έδωσαν ανάσες επιθετικά στους γηπεδούχους (67-53), όμως η ''Ένωση'' δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Σάκοτα και Λαρεντζάκης με τρίποντα και Μιλόσεβιτς με πέντε πόντους, ''έριξαν'' τη διαφορά στους 3 (67-64), 1:03 πριν το τέλος. Ο Μάρτιν σκόραρε (69-64), οι διαιτητές έδωσαν επανάληψη σε βολή του Τίμαν (70-64), ενώ η μπάλα δεν έκανε το χατήρι στον Μιλόσεβιτς με την ήττα να έρχεται τελικώς με σκορ 72-67.

ΛΟΥΝΤΒΙΝΣΜΠΟΥΡΓΚ – ΑΕΚ 72-67

Διαιτητές: Περέα - Ματσιουλάιτις - Σουσλόφ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-31, 50-44, 72-67.

ΛΟΥΝΤΒΙΝΣΜΠΟΥΡΓΚ (Πάτρικ): Χάμμοντς 6, Κότον 17 (3), ΜακΡέι 2, Μάρτιν 8, Γουάσπουν, Μπρόινιγκ, Γκονσάλβες 11 (1), Κονέ 6 (1), Τίμαν 6, Τόπερτ, Λέζινγκ 2, Κούλεϊ 14.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 6 (8 ριμπ.), Σάκοτα 11 (1), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 8, Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 14 (2), Λαρεντζάκης 12 (2), Ιβάνοβιτς 6 (2), Μαυροειδής 3, Γουίλιαμς 3.