Eurocup: Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική του Eurocup, με την Χάποελ Ιερουσαλήμ να κάνει δυναμική είσοδο, κερδίζοντας στη Βαλένθια την ομώνυμη ομάδα με 81-77

Με τον Αμάρε Στούνταμαϊρ να κυριαρχεί στους «αιθέρες», έχοντας double double 10 πόντων και ισάριθμων ριμπάουντ και τους Τζέρελς-Ντάισον να βρίσκονται σε εξαιρετικά στάνταρ απόδοσης, οι Ισραηλινοί έδειξαν από νωρίς... τις ορέξεις τους. Στο ίδιο ματς, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς αγωνίστηκε για πέντε λεπτά, σημειώνοντας δύο πόντους με 0/2 σουτ και 2/2 βολές.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, ξεχωρίζει η... νέα «κατοστάρα» της Γκραν Κανάρια, καθώς και η συνέχεια της εντυπωσιακής πορείας της Λιετκαμπέλις, η οποία με ηγέτη τον Ζιγκιμάντας Σκούτσας, πέρασε από το Ζάγκρεμπ με το 80-76 επί της Τσεντεβίτα. Το «δύο στα δύο» έκανε και η Άλμπα Βερολίνου με το «διπλό» επί της Μπιλμπάο, ενώ και η Μάλαγα μπήκε με «φόρα», «συντρίβοντας» την Μπούντουτσνοστ με 86-62.

Η Μπάγερν Μονάχου του Σάσα Τζόρτζεβιτς, από την πλευρά της, προσέφερε για ακόμη μία φορά σκορ και θέαμα, με την χαλάρωσή της στο φινάλε να οδηγεί στο τελικό 92-84 με αντίπαλο τη Μούρθια. Οι «Βαυαροί», κάπως έτσι, επιβεβαίωσαν την περίοδο φόρμας τους κι έκαναν «σεφτέ» στη διοργάνωση.