Τεράστιο διπλό για Αθηένου!

Μίλησε η καρδιά της περσινής πρωταθλήτριας. Μετά από ένα καθ' όλα συναρπαστικό παιχνίδι, διαφήμιση της Κυπριακής Χειροσφαίρισης η Ε.Ν. Αθηένου επικράτησε δύσκολα μεν αλλά πανάξια του Α.Ο. Αραδίππου με 24-23 εκτός έδρας και έμεινε στο ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου.

Το παιχνίδι είχε ένταση, πάθος, δύναμη με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ με την ομάδα της Αραδίππου πιο εύστοχη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 12-11. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάγδα Παπά πραγματοποιώντας μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση οδήγησε την ομάδα της στην ολική ανατροπή κερδίζοντας τελικά τον αγώνα η Αθηένου με 24-23. Τα 17 γκολ που πέτυχε σ' ένα ακόμα αγώνα η διαστημική Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου δεν ήταν ικανά για να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα της με την Παπά να κλείνει επίσης τον αγώνα με διψήφιο αριθμό τερμάτων αφού πέτυχε 10.

Με τη νίκη της αυτή η Ε.Ν. Αθηένου ανέβηκε στην 2η θέση με 10 βαθμούς, ωστόσο βρίσκεται στο -3 από τον CyView Α.Σ. Λατσιά που βρίσκεται με 13 βαθμούς στην πρώτη θέση του πίνακα.

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στον Πανελλήνιο κερδίζοντας τον στο κλειστό του Αγίου Δομετίου με 28-20. Η ομάδα του Ανδρέα Σοφοκλέους έχοντας σε μεγάλη μέρα τις Άντζελα Δημιτρίεβιτς που πέτυχε 10 γκολ και την Βάσω Ιωάννου που τελείωσε τον αγώνα με 7 δεν επέτρεψε στον Πανελλήνιο να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της παίρνοντας από το ξεκίνημα το προβάδισμα. Οδήγησε το ημίχρονο με το υπέρ της 18-12 και κάνοντας περισσότερο συντήρηση του σκορ έφτασε άνετα στο τελικό 28-20.