Τεράστια νίκη επί του Αζερμπαϊτζάν και βήμα πρόκρισης

Το ήθελε και το έδειξε εντός αγωνιστικού χώρου. Η Εθνική μας ομάδα πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στην πρεμιέρα της στα Προκριματικά του EURO 2022 επικράτησε του Αζερμπαϊτζάν με 25-17 και μπήκε με το δεξί στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στο παρκέ, έδειξε να γνωρίζει πολύ καλά τα ατού του αντιπάλου, περιόρισε σε σημαντικό βαθμό τις επιθετικές του ενέργειες παίζοντας εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να προηγηθεί από το ξεκίνημα του αγώνα κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ του 13-10.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στο Αζερμπαϊτζάν να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της Εθνικής μας ομάδας και με κορυφαίο τον αρχηγό Τζούλιο Αργυρού που πέτυχε 7 γκολ έφτασε δίκαια και πανάξια στη νίκη με το 25-17.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Λούκας Παρασκευά και Δημήτρης Νικηφόρου που πέτυχαν από 4 γκολ ενώ στα 3 σταμάτησε ο Γιώργος Χριστοδούλου. Στους διακριθέντες ήταν και ο Χριστόφορους Νούγκοβιτς ο οποίος με σωτήριες επεμβάσεις του βοήθησε σημαντικά στο να έρθει η πολυπόθητη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας η Μάλτα την οποία αντιμετωπίζει το Σάββατο 12 Ιανουαρίου στις 19:30.

Εθνική Κύπρου: Τζούλιο Αργυρού 7, Λούκας Παρασκευά 4, Δημήτρης Νικηφόρου 4, Γιώργος Χριστοδούλου 3, Κώστα Ευάγγελος 2, Χρίστος Χρυσάνθου 2, Γιώργος Στυλιανού 1, Σωτήρης Μπρούτζος 1, Ανδρέας Φωτίου 1, Ξένιος Κυπριανού, Κυριάκος Σοφοκλέους, Ανδρέας Κωνσταντίνου, Ανδρέας Ιωάννου, Χριστόφορος Νούγκοβιτς, Ανδρέας Στυλιανού, Κυριάκος Γεωργίου.

Χάντμπολ: Τελευταία Ενημέρωση