Έσπασαν καρδιές… στο τέλος πανηγύρισε ο Παρνασσός!

Ο Παρνασσός έγινε η 9η ομάδα στην ιστορία του θεσμού που κατακτά το κύπελλο

Σ’ ένα πραγματικά μεγάλο τελικό, διαφήμιση της χειροσφαίρισης ο Παρνασσός Στροβόλου ήταν ο νικητής του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας κερδίζοντας το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου στην παράταση με 27-24 και στέφθηκε κυπελλούχος Κύπρου για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Ο 35ος Τελικός της Κ.Ο.Χ. που μεταδόθηκε απευθείας από την CytaVision είχε έντονο χρώμα μαυρόσπρο. Ο Παρνασσός έγινε η 9η ομάδα στην ιστορία του θεσμού που κατακτά το κύπελλο βάζοντας και το δικό του όνομα στις χρυσές σελίδες της Κυπριακής Ομοσπονδίας Χειροσφαίρισης.

Ο τελικός ήταν συγκλονιστικός και χρειάστηκαν 70 αγωνιστικά λεπτά για να βρεθεί νικητής, 60 κανονική διάρκεια και 10 λεπτά η παράταση. Οι δύο ομάδες έδωσαν ότι είχαν και δεν είχαν, πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και δίδαξαν αθλητοπρέπεια σ’ ένα καθ’ όλα δυνατό παιχνίδι. Ο Παρνασσός ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά στον αγώνα προηγήθηκε με 3-1 όμως το Ευρωπαϊκό ισορρόπησε και κατάφερε με την λήξη του αγώνα να προηγηθεί με 13-10.

Το  δεύτερο μέρος άρχισε και πάλι ιδανικά για την ομάδα του Στροβόλου η οποία κατάφερε και ανέτρεψε τα σε βάρος της δεδομένα παίρνοντας προβάδισμα με 14-13. Χέρι χέρι πιασμένες οι δύο ομάδες στην συνέχεια του δευτέρου μέρος φτάνοντας στο τελικό 22-22, αποτέλεσμα που έφερε την 10λεπτη παράταση.

Εκεί ο Παρνασσός πιο σοβαρός, πειθαρχημένος και χωρίς λάθη κατάφερε έχοντας τον τερματοφύλακα του Ραφαήλ Αρτεμίου σε μεγάλη βραδιά να ξεφύγει στο σκορ με δύο γκολ 26-24 και στο τέλος να πανηγυρίσει το τρόπαιο με το τελικό 27-24.

Ο Δημήτρης Στούμπης με τα 9 γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Παρνασσό ωστόσο ο τίτλος του πολυτιμότερου πήγε στον Ραφαήλ Αρτεμίου ο οποίος με τις σωτήριες αποκρούσεις χάρισε τον τίτλο στην ομάδα του.