Σταμάτησε τον Παγδατή ο Dzumhur

O Μάρκος Παγδατής γνώρισε την ήττα από τον Damir Dzumhur με 6-4, 7-6 (4), στον 2ο γύρο του St. Petersburg Open

O Μάρκος Παγδατής λίγο έλειψε να επιστρέψει από ένα σετ που έδειχνε χαμένο, "λύγισε" όμως στο tie-break και γνώρισε την ήττα από τον Damir Dzumhur με 6-4, 7-6 (4), στον 2ο γύρο του St. Petersburg Open της Αγίας Πετρούπολης.

O Παγδατής μπορεί να προηγήθηκε πρώτος με break, κάνοντας το 2-1 στο 3ο game, δεν διατήρησε όμως το πλεονέκτημα καθώς δέχτηκε αμέσως το break back. Το σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι το 10ο game, όταν ο Κύπριος πρωταθλητής σέρβιρε για την παραμονή του σε αυτό και δεν κατάφερε να το κλείσει, με αποτέλεσμα να δεχτεί άλλο ένα break και να το χάσει με 6-4.

Στο 2ο σετ ο Βόσνιος έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 και με 4-1. Ήταν μάλιστα μπροστά με 0-30 στο 6ο game και είχε ένα break point για το 5-1, που θα τον έφερνε σε θέση ισχύος, ο Παγδατής όμως δε σταμάτησε να παλεύει και κράτησε το σερβίς του για το 4-2. Λίγο μετά κατάφερε να πάρει και το break πίσω, μειώνοντας σε 4-3 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Ο Dzumhur ανέκτησε αμέσως το προβάδισμα με break και προηγήθηκε με 5-3 στο επόμενο game, όταν όμως σέρβιρε για την πρόκριση, με ένα νέο break back ο Παγδατής μείωσε σε 5-4 και επέστρεψε εκ νέου στο παιχνίδι. Αυτή τη φορά ο Μάρκος κατάφερε να ισοφαρίσει και τελικά να στείλει το σετ στο tie-break, εκεί όπου ο Dzumhur είχε τον τελευταίο λόγο, καθώς κέρδισε 4 πόντους στη σειρά και από το 3-4 έφτασε στο 7-4, για να βάλει τέλος στον αγώνα έπειτσα από 1 ώρα και 38 λεπτά.

Ήταν η 2η νίκη του Dzumhur με αντίπαλο τον Παγδατή σε ισάριθμες αναμετρήσεις, καθώς είχε κερδίσει τον Μάρκο και στo Roland Garros το 2015.

O 25χρονος Βόσνιος, Νο. 55 στην παγκόσμια κατάταξη, προκρίθηκε στον 5ο του προημιτελικό σε διοργάνωση της ΑΤΡ στη φετινή σεζόν και θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Adrian Mannarino και Liam Broady για μια θέση στα ημιτελικά. Θυμίζουμε πως λίγες εβδομάδες πριν, ο Dzumhur έπαιξε στον πρώτο του τελικό σε τουρνουά της ΑΤΡ, στο Winston-Salem των ΗΠΑ.

Ο Παγδατής θα παραμείνει στην Αγία Πετρούπολη, καθώς έχει ακόμα ανοιχτές υποχρεώσεις στο διπλό. Μαζί με τον Viktor Troicki, θα αντιμετωπίσουν τους Hans Podlipnik-Castillo και Andrei Vasilevski για τον 1ο γύρο.

Πηγή: tennisnews.gr

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση