«Καρέ» στις νίκες… για τον Λεύκιο Μιλτιάδους!

Κέρδισε και τον έβδομο πρωταθλημτικό αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Πάφου»

Στους σίνιορς κέρδισε ο Λουκάς Χάματσος, στους έφηβους ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης και στους βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας

Την τέταρτη του φετινή νίκη σε επτά αγώνες σπόρτιγκ, του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, πέτυχε ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Λεύκιος Μιλτιάδους και πλέον ο φετινός τίτλος στο αγώνισμα μοιάζει με «κούρσα για ένα άλογο»! Ο έβδομος αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Πάφου» κι έγινε στο ομώνυμο επαρχιακό σκοπευτήριο την περασμένη Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου. Ο νικητής ολοκλήρωσε τον αγώνα με 91 επιτυχίες στους 100 δίσκους, δυο περισσότερους από το δεύτερο Μιχάλη Τζιαπούρα της ΣΚΟΚΕΡ που πέτυχε 89/100, ενώ για την τρίτη θέση χρειάστηκε αγώνας «ξαφνικού θανάτου» μεταξύ τριών αθλητών που ισοβάθμησαν με 88/100. Τελικά τρίτος κατετάγη ο Ηλίας Ηλία της ΣΚΟΛΕΥ, τέταρτος ο Ανδρέας Βασιλείου του ΣΚΟΛΑΡ και πέμπτος ο Χάρης Χριστοδουλίδης του ΣΚΟΠΑΦ.

Τις προηγούμενες του νίκες ο Λεύκιος τις πέτυχε στους αγώνες για το «Κύπελλο Λευκωσίας», το «Κύπελλο Λάρνακας» και το «Κύπελλο Αμμοχώστου». Στη Β’ κατηγορία στον αγώνα της Πάφου, πρώτευσε ο Πανίκος Τρακούδης της ΣΚΟΛΕΥ με 85/100, στην Γ’ κατηγορία ο Ανδρέας Παπαχριστοφόρου της ΣΕΛ με 86/100, ενώ με το ίδιο αποτέλεσμα, ο Δημήτρης Ζαχαριάδης του ΣΚΟΠΑΦ πήρε την πρώτη θέση στην Δ’ κατηγορία.

Στην κατηγορία των σίνιορς κέρδισε ο Λουκάς Χάματσος της ΣΚΟΑΜ με 84/100, ενώ οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Ευάγγελος Καραβόλιας (70/100) και Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης (80/100) ήταν οι νικητές στις κατηγορίες των βετεράνων και εφήβων αντίστοιχα και ο Ντέρεκ Καρ της ΣΚΟΛΕΜ στους μάστερς με 52/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του έβδομου αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Πάφου» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: