CYPRUS GRAND PRIX 2018: Δύο χάλκινα μετάλλια στο σκητ γυναικών

Τα δυο πρώτα μετάλλια για την Κύπρο, στους διεθνείς αγώνες του CYPRUS GRAND PRIX 2018

Τα δυο πρώτα μετάλλια για την Κύπρο, στους διεθνείς αγώνες του CYPRUS GRAND PRIX 2018, ήταν χάλκινα και εξασφαλίστηκαν στο σκητ γυναικών.  Το πρώτο από την εθνική ομάδα με τις Άντρη Ελευθερίου, Παναγιώτα Ανδρέου και Κωνσταντία Νικολάου και το δεύτερο από την πρωταθλήτρια Άντρη Ελευθερίου στην ατομική κατάταξη, η οποία έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο ενόψει των φετινών διεθνών της υποχρεώσεων.

Σύμφωνα με τη ΣΚΟΚ, ο αγώνας ήταν ο πρώτος διεθνής στον οποίο οι γυναίκες αγωνίστηκαν σε σύνολο 125 δίσκων (όπως και οι άνδρες), με βάση τους νέους κανονισμούς της ISSF και η πρωταθλήτριά μας πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 120 επιτυχίες.

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο εξασφάλισε η Σλοβάκα Βερόνικα Σικόροβα (52/60), η οποία πέρασε στον τελικό με το χαμηλότερο αποτέλεσμα (116/125) και μετά από αγώνα «ξαφνικού θανάτου» με άλλες 4 αθλήτριες. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλίδα Μαρτίνα Μπαρτολομέι, με το ίδιο αποτέλεσμα της νικήτριας (52/62), και αφού έχασε στον αγώνα «ξαφνικού θανάτου» από την Σλοβάκα, ενώ η Άντρη Ελευθερίου εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο με 42/50 στον τελικό. Οι υπόλοιπες αθλήτριες μας Παναγιώτα Ανδρέου (112/125), Κωνσταντία Νικολάου (108/125) και Λουΐζα Θεοφάνους (106/125) τερμάτισαν στις θέσεις 19, 27 και 32 αντίστοιχα, ανάμεσα σε 46 αθλήτριες.

Στην ομαδική κατάταξη, νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Ρωσίας με 348/375, ενώ δεύτερη κατετάγη η Ιταλία με 345/375. Η εθνική μας ομάδα εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο με 340/375.

Στο σκητ νεανίδων, πρώτευσε η Ρωσίδα Ζίλια Μπατιρσιήνα με 115/125, ενώ δεύτερη κατετάγη η Αλίσα Μπογκτάνοβα από τη Λιθουανία με 114/125 και τρίτη η Ελιζαβέτα Εβκράνοβα από τη Ρωσία με 112/125. Η νεάνιδα πρωταθλήτριά μας Σωτηρία Ανδρέου με 110/125 ισοβάθμησε στην τέταρτη θέση με τη Ρωσίδα Έλενα Μπουχόνοβα, ενώ η Αναστασία Ελευθερίου με 101/125 τερμάτισε στη δωδέκατη θέση.

Στο τραπ γυναικών, το χρυσό μετάλλιο εξασφάλισε η Ιταλίδα Μαρία Λουτσία Παλμιτέσσα με 43/50 στον τελικό (119/125 στον προκριματικό), ενώ τα άλλα δυο μετάλλια πήγαν στη Ρωσία με τις Λία Σιαρίποβα (115/125) με 42/50 στον τελικό και Τατιάνα Μπαρσούκ (117/125) με 33/40. Η πρωταθλήτριά μας Γεωργία Κωνσταντινίδου με 98/125 τερμάτισε στην 25η  θέση και η Άντη Ιερίδη στην 37η με 79/125, ανάμεσα σε 41 συμμετοχές.