Πρώτος πρωταθληματικός αγώνας σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Λεμεσού»

Ο πρώτος αγώνας σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2017, ήταν για το «Κύπελλο Λεμεσού» κι έγινε στις εγκαταστάσεις του ομώνυμου διεθνούς σκοπευτηρίου την περασμένη Κυριακή 5 Μαρτίου, με αθλοθέτη την RCB BANK.

Πάνω από 150 σκοπευτές έδωσαν το «παρών» τους στον αγώνα, ο οποίος πρόσφερε αρκετές συγκινήσεις στους φίλους της σκοποβολής με επιστέγασμα τη νίκη του διεθνή σκοπευτή της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Γιάννου Αντωνίου, που φέτος ξεκίνησε το πρωτάθλημα αγωνιζόμενος στην Δ’ κατηγορία και πέτυχε 88/100! Για τη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και την πρωτιά στην Α’ κατηγορία, η αγωνία παρατάθηκε και μετά την ολοκλήρωση των 100 δίσκων του αγώνα, αφού τέσσερις αθλητές ισοβάθμησαν με 87/100.

Στον αγώνα μπαράζ που οδηγήθηκαν οι «μονομάχοι», πρώτευσε ο Γιώργος Αριστείδης της Σκοπευτικής Ένωσης Λεμεσού με το απόλυτο 9/9, ενώ ο Χάρης Χριστοδουλίδης του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου περιορίστηκε στην τέταρτη θέση της Α’ κατηγορίας με 5/9. Οι άλλοι δυο αθλητές Ανδρέας Βασιλείου (ΣΚΟΛΑΡ) και Ανδρέας Ανδρέου (ΣΚΟΠΑΦ), βρέθηκαν ξανά ισόβαθμοι με 7/9 και συνέχισαν με «σιουτ οφ», όπου ο σκοπευτής της Λάρνακας εξασφάλισε τη δεύτερη θέση με 4/4, έναντι 3/4 του αντιπάλου του.

Στη Β’ και Γ’ κατηγορία πρώτευσαν οι αθλητές της ΣΚΟΚΕΡ Γιάγκος Χριστοδουλίδης με 85/100 και Μιχάλης Διάκος με 81/100. Ο νεαρός αθλητής του ΣΚΟΛΑΡ Ανδρόνικος Ξύστος ήταν ο νικητής στους έφηβους με 69/100, ενώ ο συναθλητής του Κωστάκης Κωνσταντίνου πήρε την πρώτη θέση στους βετεράνους με 85/100 και ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ στους σούπερ βετεράνους με 72/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Λεμεσού» ήταν τα ακόλουθα: