Νικήτρια η Παναγιώτα Χαραλάμπους

Τα «διαπιστευτήρια» μεγάλης σκοπεύτριας κατέθεσε στον τελευταίο αγώνα σταθερού στόχου, για το «Κύπελλο ΣΚΟΚ» η νεαρή αθλήτρια Παναγιώτα Χαραλάμπους της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού, η οποία στο αεροβόλο πιστόλι 40 βολών κέρδισε γυναίκες και νεάνιδες με 361/400 και με 9 «τέλειες» βολές!

Ο αγώνας ήταν ο τρίτος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στις εγκαταστάσεις σταθερού στόχου του διεθνούς σκοπευτηρίου Λεμεσού. Η νεαρή Παναγιώτα, που μέχρι πέρσι αγωνιζόταν στην κατηγορία των κορασίδων (στην οποία θα μπορούσε να συνεχίσει και φέτος αφού είναι γεννημένη το 2004), μεταπήδησε στην κατηγορία των νεανίδων, όπου στους δυο πρώτους ετινούς αγώνες πήρε με άνεση την πρώτη θέση, ενώ στον τρίτο αγώνα για το «Κύπελλο ΣΚΟΚ», ισοβάθμησε με τη νικήτρια στην κατηγορία των γυναικών Κωνσταντίνα Πρατσή (361/400) και πήρε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη με καλύτερες κεντρικές βολές.

Στην κατηγορία των ανδρών πρώτευσε ο Χρίστος Μακρυγιάννης της ΣΚΟΛΕΥ με 559/600, ενώ στους έφηβους την πρώτη θέση πήρε ο Ανδρέας Χαραλάμπους της ΣΚΟΑΜ με 473/600. Ο νεαρός Σάββας Ευαγγέλου της ΣΚΟΛΕΥ ήταν ο νικητής στους παίδες με 284/400, ο Δημήτρης Ανδρέου (ΣΚΟΑΜ) στους παίδες με σταντ με 339/400 και ο συναθλητής του Ιωάννης Θεοδότου στους παμπαίδες με 331/400. Στο αεροβόλο πιστόλι κορασίδων, η Ναταλία Αλκιβιάδου της ΣΚΟΛΕΥ με 317/400 πρόσθεσε άλλη μια πρώτη νίκη στο ενεργητικό της, ενώ η Ευαγγελία Χαραλάμπους της ΣΚΟΛΕΥ ήταν η νικήτρια στις κορασίδες με σταντ με 343/400 και η Ειρήνη Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΥ, στις παγκορασίδες με 321/400. Τέλος, στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών με κινητικές αναπηρίες, ο πρωταθλητής μας Ευριπίδης Γεωργίου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 549/600.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο αεροβόλο πιστόλι για το «Κύπελλο ΣΚΟΚ», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία.