Ο τελικός ήταν show

Όσοι περίμεναν ανταγωνιστικό τον τελικό του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανάμεσα σε ΗΠΑ και Σερβία, θα πρέπει να κάνουν υπομονή για τέσσερα ακόμα χρόνια αφού με το τελικό 96-66 δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης οι Αμερικανοί.

Από την αρχή ήταν καλύτεροι και με το ξέσπασμα του Κέβιν Ντουράντ στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγαν χωρίς ποτέ να κοιτάξουν πίσω.  Η άμυνα που έπαιξαν στραγγάλισε τους Σέρβους που είδαν το καλάθι σκεπασμένο χωρίς να μπορέσουν να αντιδράσουν.

Ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε 24 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 30 συνολικά, με τον Κάζινς να ακολουθεί με 13 σε ένα ματς που έπαιξαν και σκόραραν όλοι. Ο Νέντοβιτς με 14 πρώτος σκόρερ για τους Σέρβους.

ΣΕΡΒΙΑ (Djordjevic): Teodosic 9 (4/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 25 λεπτά), Simonovic 3 (1), Bogdanovic 7 (2/12 σουτ), Markovic 3 (1), Kalinic 2, Nedovic 14 (1), Bircevic 1, Raduljca 7, Jokic 6, Stimac, Jovic 3, Macvan 11 (1).

TEAM USA (Krzyzewski): Butler 2, Durant 30 (5/8 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 30 λεπτά), Jordan 4, Lowry 5 (1), Barnes 2, DeRozan 6, Irving 4, Thompson 12 (2), Cousins 13 (15 ριμπάουντ), George 9 (1), Green 2, Anthony 7 (1).

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Τελευταία Ενημέρωση