Πετρούνιας από χρυσάφι!

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο Ρίο για την Ελλάδα είναι γεγονός! Μετά την Άννα Κορακάκη, ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους, το απόγευμα της Δευτέρας!

Με μία εξαιρετική προσπάθεια, που βαθμολογήθηκε με 16.000, ο Ελλαδίτης αθλητής ήταν... αψεγάδιαστος και στο τέλος δεν απειλήθηκε καν. Δεύτερος ήταν ο τοπικός ήρωας, Άρθουρ Ζανέττι με 15.766, ενώ το χάλκινο πήρε ο Ρώσος Αμπλιαζίν με 15.700.

Το πρόγραμμα του 26χρονου αθλητή, που είχε βαθμό δυσκολία 6,80, ήταν αψεγάδιαστο, ενώ η έξοδός του ήταν καταπληκτική! Θα πρέπει, πραγματικά, να γίνουν συγκλονιστικά πράγματα για να χάσει την πρώτη θέση!

Αξίζει να σημειωθεί πως το 2015 ο Πετρούνιας ήταν πρώτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γλασκώβης με 15.800 βαθμούς (επίδοση που του έδωσε το «εισιτήριο» για το Ρίο), το 2016 ήταν και πάλι πρώτος στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ντόχα με 15.875 βαθμούς και τον περασμένο Μάιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, κατέκτησε το χρυσό με 15.866 βαθμούς!