‘Εμπλεξε αλλά συνεχίζει ο Ράφα!

Μία άνετη νίκη του Ραφαέλ Ναδάλ μετατράπηκε σε αγχωτική κόντρα σε έναν πολύ καλό Νικολόζ Μπασιλασβίλι αλλά τελικά ο Ισπανός τενίστας έκανε τη δουλειά και προκρίθηκε σε ακόμα έναν προημιτελικό US Open!

Ήθελε μια γρήγορη και άνετη νίκη για να μην σπαταλήσει και άλλες πολύτιμες δυνάμεις ενόψει της δεύτερης εβδομάδας του Αμερικανικού Όπεν. Ο Ραφαέλ Ναδάλ φάνηκε να το πετυχαίνει αυτό όταν προηγήθηκε σχετικά άνετα με 2-0 σετ του Γεωργιανού τενίστα αλλά έμπλεξε άσχημα στο τρίτο σετ το οποίο και έχασε στο tie break για να επιστρέψει δριμύτερος και να κερδίσει τον τίμιο αντίπαλό του με 6-3, 6-3, 6-7(5), 6-4.

Ακόμα, λοιπόν, ένας προημιτελικός US Open για τον Μαγιορκέζο υπερπαίκτη όπου τον περιμένει ο Ντομινίκ Τιμ που προέρχεται από ευρεία νίκη κόντρα στον Κέβιν Άντερσον και δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση!

Το “κακό” για τον Ναδάλ έγκειται στο γεγονός ότι σωματικά δείχνει να μην είναι στο απόλυτο 100% (δίχως αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι και πάλι τρομερός) αλλά και έχει δαπανήσει πολλές ώρες στο κορτ που ίσως παίξουν τη σημασία τους στην πολύ πιο δύσκολη δεύτερη εβδομάδα.

Η εικόνα του από το τρίτο σετ και μετά ήταν πάντως κάπως ανησυχητική έχοντας μεγάλα προβλήματα στα δικά του service games που, ίσως, να τιμωρηθούν ακόμα περισσότερο από τενίστες καλύτερου επιπέδου από τον Γεωργιανό…

Παρά το γεγονός ότι ο Ράφα ήταν λίγο “βαρύς” στην κίνησή του σαν συνέπεια του εξαντλητικού αγώνα του κόντρα στον Κάρεν Κατσάνοφ στον τρίτο γύρο, με μεγάλο του όπλο το παντοδύναμο forehand πήρε αυτό που ήθελε από το πρώτο σετ. Ο Μπασιλασβίλι δεν μπήκε άσχημα στο ματς, κέρδισε αρκετά baseline ράλι από τον Ισπανό αλλά ο Ναδάλ, εκεί που “μιλά” συνήθως, στα κρίσιμα σημεία των σετ δηλαδή, ήταν και πάλι εκεί.

Με “σκυλίσιες” άμυνες, άντλησε το λάθος από τον Γεωργιανό για να κάνει το break για το 5-3 και στη συνέχεια σέρβιρε επιτυχημένα για το 1-0 έχοντας σε τρομερή μέρα, για δεύτερο σερί ματς, το χτύπημα που του έχει δώσει τόσους και τόσους τίτλους, το topspin forehand του…Στο “ρελαντί” κύλησε και το δεύτερο σετ για τον Ισπανό πρωταθλητή.

Ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, με σπάσιμο σερβίς δηλαδή, και μετά έκανε συντήρηση δυνάμεων δίχως όμως να απειληθεί συστηματικά. Έσωσε τρία break point του Γεωργιανού προς τα μέσα του σετ, στο μόνο service game που απειλήθηκε, και μετά, έχοντας “σπάσει” το πνεύμα του Μπασιλασβίλι που ήθελε αλλά δεν μπορούσε, έφτασε γρήγορα στο 6-3 και σε ένα ευρύ προβάδισμα που απλά δεν…χανόταν!

Και όμως, η έναρξη του τρίτου σετ είχε μαι διαφορετική εικόνα για τον “ταυρομάχο” που έχασε εντελώς τον ρυθμό στο σερβίς του ενώ και το timing στα χτυπήματα βασικής γραμμής άρχισε να υστερεί. Ο Μπασιλασβίλι άρχισε να αντιμετωπίζει σαφώς καλύτερα το forehand του Ναδάλ με το δικό του backhand πετυχαίνοντας πολύ καλύτερος βάθος που έβαλε σε μπελάδες τον κάτοχο του τίτλου.

Ο Γεωργιανός έκανε, επιτέλους, το πρώτο του break στο ματς αλλά προς στιγμής χαλάρωσε και φυσικά το πλήρωσε δεχόμενος άμεσα το break back. Ωστόσο, πλέον ήταν φανερό ότι τα έβαζε στα ίσια με τον Ναδάλ από τη βασική γραμμή και άρχισε να αποδίδει πολύ καλό τένις.

Ειδικά το backhand ήταν “διαβήτης” και ακριβώς αυτό το χτύπημα μαζί με τη συνολικά καλύτερη εικόνα του έστειλαν το σετ στο tie break στο οποίο ο Γεωργιανός έδωσε “ρέστα”! Παρά το γεγονός ότι ο Ναδάλ δεν έκανε το παραμικρό λάθος και το forehand του συνέχισε να είναι εκπληκτικό, ο Μπασιλασβίλι βρήκε τις απαντήσεις σε μερικά εξουθενωτικά ράλι που του έδωσαν κρίσιμους πόντους και τελικά το σετ με 7-5 στη διαδικασία!

Oύτε το break που έκανε ο Ισπανός στην αρχή του τέταρτου σετ του έδωσε αέρα να αναπνεύσει! Ο Μπασιλασβίλι συνέχισε να είναι πολύ πιεστικός στα return games, άρχισε να βγάζει και πάλι “λαγούς από το καπέλο του) και έσπασε ξανά το ευάλωτο για τα καλά πλέον σερβίς του Ναδάλ. Ο Ισπανός, δίχως πολλά κουράγια για επίθεση, βασιζόταν πλέον ξεκάθαρα στις άμυνες του και αυτές τον οδήγησαν σε νέο break point για το 4-3!

Τελικά, όμως, το χτύπημα σήμα-κατατεθέν του, ένα απίστευτο running forehand του έδωσε και πάλι το προβάδισμα το οποίο κατάφερε να κρατήσει τελικά μέχρι το τέλος έχοντας όμως περάσει και πάλι σχεδόν τρεισίμιση ώρες στο κορτ…

Κυριακή, 2/9: 4ος γύρος US Open

9-Thiem (Austria) beat 5-Anderson (South Africa) 7-5 6-2 7-6(2)
1-Nadal (Spain) beat Basilashvili (Georgia) 6-3 6-3 6-7(5) 6-4

Πηγή: tennis24.gr

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση