US Open: Έκανε το χρέος του ο Νόλε!

Δίχως να βρεθεί σε ιδιαίτερα καλή μέρα, ο Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε τον Ζοάο Σόουζα..

Κακά τα ψέματα, ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα έπρεπε να “αυτοκτονήσει” για να χάσει από έναν τενίστα που δεν του είχε πάρει ούτε σετ στις τέσσερις προηγούμενες αναμετρήσεις τους!

Παρά το γεγονός ότι ο Σέρβος τενίστας φάνηκε και πάλι ταλαιπωρημένος από τη ζέστη (πήρε και medical timeout στο τρίτο σετ) και γενικά δεν έπιασε σπουδαία απόδοση, η διαφορά ποιότητάς του από τον Σόουζα ήταν τόσο μεγάλη ώστε κινδύνεψε μόνο σε στιγμές για να πάρει τη νίκη με 6-3, 6-4, 6-3 που τον στέλνει σε ακόμα έναν (11o!) προημιτελικό στη Νέα Υόρκη!

Έχοντας μια κλήρωση-λουκούμι για Νο6 του ταμπλό, ο Τζόκερ βρίσκεται λοιπόν εντός τουρνουά έχοντας σπαταλήσει σχετικά λίγες δυνάμεις που θα χρειαστεί οπωσδήποτε στους επόμενους γύρους όπου ο βαθμός δυσκολίας θα αυξηθεί δραματικά.

Η εμφάνισή του πάντως κόντρα στον Πορτογάλο ήταν γενικά μέτρια ενώ ήταν εμφανής η αδυναμία του να επιβληθεί στα ράλι και να πετύχει winners.

Όπως τόσες και τόσες φορές στο παρελθόν όμως, ξέρει να πατά το γκάζι εκεί που χρειάζεται και δεν αποκλείεται να δούμε έναν Νόλε πολύ βελτιωμένο από τον προημιτελικό και μετά.

Άλλωστε, αυτό ακριβώς θα χρειαστεί για να αποκλείσει, λογικά, τον Ρότζερ Φέντερερ στην τιτανομαχία που μας περιμένει!

Ο Τζόκοβιτς μπήκε σε χαλαρό τέμπο στο πρώτο σετ αλλά δεν απειλήθηκε καθόλου από τον Πορτογάλο αντίπαλό του.

Ο Σόουζα προσπάθησε να παίξει επιθετικά αλλά δίχως να έχει το μεγάλο σερβίς και κάνοντας πολύ περισσότερα αβίαστα από αυτά που…επιτρέπονται κόντρα σε έναν τενίστα του διαμετρήματος του Τζόκοβιτς, δεν είχε καμία ελπίδα.

Με τον Σέρβο να κάνει συντήρηση δυνάμεων, ο Σόουζα δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από το πρώτο κομμάτι του αγώνα και συνέχισε το…σερί χαμένων σετ κόντρα στον Νόλε!

Και εκεί που το ματς είχε πάρει πορεία…περίπατου για τον 31χρονο Σέρβο, ένα κάκιστο service game του έφερε τον Σόουζα με break μπροστά στις αρχές του δεύτερου σετ.

Το σπάσιμο σερβίς του Πορτογάλου κάπως “ξύπνησε” τον νωθρό μέχρι εκείνο το σημείο Τζόκερ που απάντησε άμεσα όμως δεν απέφυγε τα αρκετά λάθη στο υπόλοιπο σετ που επέτρεψαν στον βελτιωμένο Σόουζα να ελπίζει στην ισοφάριση.

Οι δύο τενίστες πήγαιναν χεράκι-χεράκι μέχρι το 4-4 αλλά, στο κρίσιμο σημείο του σετ, αυτός που “λύγισε, αναμενόμενα, ήταν ο Πορτογάλος και πλέον ο Νόλε θα έχανε μόνο με…αυτοκτονία.

Ούτε στο τρίτο σετ απλοποιήθηκαν ιδιαίτερα τα πράγματα για τον Σέρβο, ο οποίος μάλιστα φάνηκε να ζαλίζεται στις αρχές του σετ και ζήτησε να πάει στα αποδυτήρια για να του μετρηθεί η πίεση.

Ο Σόουζα ήθελε αλλά δεν μπορούσε και ξανά στο κρίσιμο σημείο του σετ τα έκανε θάλασσα και “έφαγε” το τελειωτικό break στο 4-3 μένοντας ξανά δίχως κερδισμένο σετ απέναντι στον Τζόκοβιτς σε μια, κατά τα άλλα, καλή πορεία στο φετινό Αμερικανικό Όπεν.

Πηγή: tennis24.gr

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση