Τέλος το ταξίδι για τη Μαρία

Πάλεψε στα ίσα το πρώτο σετ με τη «γηπεδούχο» Άσλεϊ Μπάρτι στη Μελβούρνη, ωστόσο λύγισε στη συνέχεια και δεν κατάφερε να κλείσει θέση σε τέταρτο γύρο Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα της

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε με 7-5, 6-1 σε 80 λεπτά από την 22χρονη Αυστραλή (Νο.15), που σέρβιρε εξαιρετικά, και αποχαιρετάει το Australian Open έχοντας πετύχει τη δεύτερή της πρόκριση στη φάση των «32» της διοργάνωσης.

Η 23χρονη τενίστρια πρόβαλε μεγάλη αντίσταση στο πρώτο σετ, το οποίο έχασε στην... εκπνοή, ωστόσο στη συνέχεια δεν είχε πρώτο σερβίς της και παραδόθηκε στην αντίπαλό της.

Όπως και να έχει, η Μαρία μπορεί να φύγει με... δειλό χαμόγελο από την Αυστραλία, καθώς τα έβγαλε πέρα σε έναν πολύ δύσκολο πρώτο γύρο (Οσταπένκο), αλλά είχε την ατυχία να πέσει πάνω σε μια εξαιρετική τενίστρια, όπως είναι η Μπάρτι, που δικαίως βρίσκεται τόσο ψηλά στην παγκόσμια κατάταξη.

Η Σάκκαρη μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και απείλησε με μπρέικ, όμως δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα. Έσβησε τρία μπρέικ πόιντ της Μπάρτι στο επόμενο γκέιμ, όμως δεν έκανε το ίδιο στο επόμενο service game της, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ (3-1).

Είχε, πάντως, την άνεση απάντηση και οι δύο παίκτριες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 5-5, αφού πρώτα η Μαρία έσβησε σετ πόιντ της Μπάρτι.

Σερβίροντας πάλι υπό πίεση στο 6-5, η 23χρονη Ελληνίδα δέχτηκε το καθοριστικό μπρέικ, το οποίο έδωσε το σετ στην τενίστρια από την Αυστραλία. Η αλήθεια είναι ότι τα slice της Μπάρτι δυσκόλεψαν αρκετά τη Μαρία.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη κράτησε το πρώτο της service game με ιδρώτα, αλλά λύγισε στα επόμενα, αφού δεν μπορούσε να ποντάρει στο πρώτο της σερβίς.

Η Μπάρτι, λοιπόν, πέρασε θριαμβευτικά στον τέταρτο γύρο της διοργάνωσης και θα βρει απέναντί της μια εκ των Σαράποβα-Βοζνιάκι.

Η Μαρία, από την άλλη, κοιτάει τώρα μπροστά και είναι βέβαιο ότι αν συνεχίσει με αυτόν τον ρυθμό, θα έρθει κάποια μεγάλη πρόκριση...

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση