Συγκλονιστικός Παγδατής αποχαιρέτησε το Wimbledon

Ο Κύπριος αντισφαιριστής μας έχασε με 3-2 στα σετ

Μετά από πολύωρη και σκληρή μάχη με τον Ρώσο αντίπαλό του, Κάρεν Κατσάνοβ, ο Παγδατής ηττήθηκε με 3-2 στα σετ και αποχώρησε από την συνέχεια του τουρνουά του Wimbledon. Ο Μάρκος έχασε στα games με 3-6 και 4-6 τα πρώτα δυο σετ, στην συνέχεια όρθωσε ανάστημα και ισοφάρισε στα σετ 2-2 με 6-3 και 7-6 (7-4 στο τάι μπρέικ) αλλά λύγισε στο τέλος και έχασε με 5-7.

Ο Κύπριος αντισφαιριστής μας το πάλεψε μέχρι τέλους και επέδειξε τρομερό πάθος και απίστευτη αυταπάρνηση. Μάλιστα ενώ έχανε με 2-0 στα σετ κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα προσωρινά στέλνοντας το ματς σε decider, όμως ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Ρώσο και αποχαιρέτησε το Wimbledon…

Πιο αναλυτικά, ο 22χρονος Ρώσος, Νο.40 στον κόσμο, πήρε τελικά τη νίκη με 6-3, 6-4, 3-6, 6-7(4), 7-5 μετά από μια συναρπαστική μάχη διάρκειας 3 ωρών και 15 λεπτών, για να κλείσει πολύ ενδιαφέρον ραντεβού στον τρίτο γύρο με τον ανερχόμενο Φράνσις Τιάφοου. Ο ανερχόμενος Αμερικανός άφησε έξω με 4-6, 6-3, 6-4, 6-2 τον Ζουλιέν Μπενετό.

Ο Μάρκος, λοιπόν, κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2, να φέρει το ματς στα ίσα και να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος. Έχασε, ωστόσο, τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο 6ο game του καθοριστικού σετ (3-2), καθώς δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από τις έξι ευκαιρίες που είχε για μπρέικ.

Ο Χατσάνοφ έμεινε όρθιος σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης, ισοφάρισε σε 3-3 και με το μπρέικ που σημείωσε στο ενδέκατο γκέιμ καθάρισε ουσιαστικά την πρόκριση, αφού δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια να κλείσει τον αγώνα στο σερβίς του.

Μια Προσφορά της Masters Tennis Academy.