Στον τελικό με περίπατο ο Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν κάτι περισσότερο από εντυπωσιακός στον δεύτερο ημιτελικό του Αυστραλιανού Όπεν και αφού έχασε μόλις τέσσερα(!) γκέιμς, προκρίθηκε στον ιστορικό τελικό του θεσμού, όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ράφαελ Ναδάλ…

Στιγμές 2012 ζούνε στην Αυστραλία Νόβακ Τζόκοβιτς και Ράφαελ Ναδάλ. Οι δυο τους θα αγωνιστούν για δεύτερη φορά στην καριέρα τους σε τελικό Αυστραλιανού Όπεν ως αντίπαλοι, επτά χρόνια μετά την επική αναμέτρηση του 2012.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ακολούθησε το παράδειγμα του Ισπανού και μέσα σε μόλις 1 ώρα και 23 λεπτά “σφράγισε” το εισιτήριό του για τον τελικό της Κυριακής, αφού νίκησε τον Λούκας Πούιγ με 6-0, 6-2, 6-2. Ούτε το παραμικρό περιθώριο δεν άφησε ο Σέρβος πρωταθλητής στην έκπληξη της διοργάνωσης και παίζοντας έναν αψεγάδιαστο αγώνα, με μόλις πέντε(!) αβίαστα λάθη μετά από τρία σετ, πέρασε στον σπουδαίο τελικό.

“Έπαιξα ένα από τα καλύτερα ματς της ζωής μου σε αυτό το court. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο”, τόνισε στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα ο Νο1 τενίστας στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Ο Πούιγ θέλησε να βγάλει αντίδραση, είναι η αλήθεια πως ανέβασε ρυθμό, όμως ο Νόλε ήταν ανίκητος. Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Σέρβος είχε 2/2 μπρέικ πόιντς και κατέκτησε το προβάδισμα με 2-0, παίρνοντας το σετ με 6-2.

Κάπου εκεί, φάνηκε πως το ματς είχε πάρει το δρόμο του. Η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη για τον Πουίγ, ο οποίος δεν ήξερε που πατούσε και που βρισκόταν, και ακόμη δυο μπρέικ του Τζόκοβιτς στο τρίτο σετ, διευκόλυναν την κατάσταση για τον ίδιο. Ο Γάλλος είδε τον Νο1 τενίστα του κόσμου να εκμεταλλεύεται τις 2/3 ευκαιρίες για μπρέικ που του παρουσιάστηκαν και να τελειώνει το ματς με το εμφατικό 6-2.

Παρ΄όλα αυτά, ο Πούιγ θα πανηγυρίσει άνοδο στο No17 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ από την Δευτέρα, μετά την εξαιρετική του πορεία στη Μελβούρνη, κερδίζοντας 14 θέσεις. Όσον αφορά τον Νόλε, όλος ο τενιστικός πλανήτης θα περιμένει υπομονετικά μέχρι το πρωί της Κυριακής, όπου θα πραγματοποιηθεί ο τρομερός τελικός κόντρα στον Ράφα Ναδάλ.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση