Στον τελικό η Κβίτοβα (vid)

Στον πρώτο της τελικό σε Grand Slam, μετά από 5 χρόνια, θα αγωνιστεί η Πέτρα Κβίτοβα που έβαλε τέλος στην παραμυθένια πορεία της Ντάνιελ Κόλινς στη Μελβούρνη

Η πρώτη φιναλίστ του Australian Open 2019, είναι η Πέτρα Κβίτοβα.

Πετυχαίνοντας την 11η συνεχόμενη νίκη της τις τελευταίες τρεις εβδομάδες, η πανίσχυρη Τσέχα επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν φαβορί απέναντι στην πρωτάρα, Ντάνιελ Κόλινς και προκρίθηκε στον τρίτο τελικό Grand Slam της καριέρας της.

Η κάτοχος δύο Wimbledon (2011, 2014), επικράτησε 7-6(2), 6-0 της 25χρονης Αμερικανίδας και συνεχίζει χωρίς απώλειες στο τουρνουά, περιμένοντας στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου τη νικήτρια του αγώνα Οσάκα-Πλίσκοβα. Το Νο8 του ταμπλό και του κόσμου, συνάντησε αντίσταση μόνο στο εναρκτήριο σετ του 1ου ημιτελικού, όπου τα πολλά αβίαστα λάθη και η αδυναμία της να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες για break, την ανάγκασαν να πάρει το προβάδισμα μετά από ένα επιβλητικό tie break.

Aξίζει να σημειωθεί, ότι λόγω ζέστης, οι διοργανωτές αποφάσισαν να κλείσουν την οροφή στο 4-4 games του 1ου σετ. Στο 2ο σετ, τα πράγματα εξελίχθηκαν ομαλά για την αριστερόχειρα Τσέχα η οποία κυριάρχησε στη Rod Laver Arena και με τη συμπλήρωση 1 ώρας και 35 λεπτών παιχνιδιού, σφράγισε την πρόκριση στον τελικό του πρώτου Grand Slam της σεζόν.

Η Κόλινς ολοκλήρωσε μια φανταστική πορεία στην Αυστραλία, αγωνιζόμενη στον πρώτο Major ημιτελικό της καριέρας της. Για την ακρίβεια, η Αμερικανίδα δεν είχε πετύχει νίκη σε κυρίως ταμπλό Grand Slam τουρνουά, πριν από τη Μελβούρνη. “Σημαίνει πολλά για μένα αυτό. Δούλεψα πραγματικά σκληρά και τελικά τα κατάφερα. Θα προσπαθήσω να διασκεδάσω στον τελικό κι ότι γίνει. Είμαι πολύ πολύ χαρούμενη. Στο 1ο σετ ήμουν νευρική και σφιγμένη. Ευτυχώς τα κατάφερα στο tie break.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση