Ράφα στην κορυφή, Νόλε… η επιστροφή

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατέκτησε τον 13ο Grand Slam τίτλο του κερδίζοντας τον Κέβιν Άντερσον στον τελικό του Wimbledon την Κυριακή

Αλλαγές στο Top10, κι όχι μόνο, της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ επεφύλασσε το τέλος του φετινού Wimbledon Championships. Πιο συγκεκριμένα, ο Νόβακ Τζόκοβιτς που είναι το πρόσωπο των ημερών, καθώς κατέκτησε τον 13ο Grand Slam τίτλο του κερδίζοντας την Κυριακή τον Κέβιν Άντερσον στον τελικό του θεσμού, πραγματοποίησε την άνοδο της εβδομάδας.

Ο Σέρβος πρωταθλητής στέφθηκε πρωταθλητής σε Major για πρώτη φορά μετά από τον τίτλο που είχε κατακτήσει το 2016 στην Νέα Υόρκη και μαζί με αυτό, πανηγύρισε την άνοδό του στην πρώτη “δεκάδα” του κόσμου για πρώτη φορά μετά από τον Οκτώβριο του ’17! Ο Νόλε ανέβηκε 11(!) θέσεις με το τρόπαιο που κατέκτησε και πλέον βρίσκεται στο Νο10 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ, θέτοντας εκτός Τop10 τον Νταβίντ Γκοφάν, ο οποίος υποχώρησε στο Νο11.

Ο φιναλίστ του Wimbledon, Κέβιν Άντερσον, ανέβηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο Top5(!), δημιουργώντας νέο career high όντας στο Νο5 του κόσμου πλέον, από το Νο8 στο οποίο βρισκόταν την προηγούμενη εβδομάδα. Στην κορυφή του κόσμου παρέμεινε ο Ράφαελ Ναδάλ, ο οποίος έκανε εξαιρετική πορεία στο φετινό Βρετανικό Major και φτάνοντας μέχρι τα ημιτελικά του θεσμού, αύξησε την διαφορά του από τον απογοητευτικό ομολογουμένως Ρότζερ Φέντερερ, που δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί τον περσινό του τίτλο στο All England Club.

Ρεκόρ καριέρας και για τον Τζον Ίσνερ, ο οποίος κέρδισε δυο θέσεις και έφτασε στο Νο8 του κόσμου, με την πορεία του μέχρι τα ημιτελικά του Wimby. Ο περσινός φιναλίστ στο τουρνουά, Μαρίν Τσίλιτς, έχασε δυο θέσεις, πέφτοντας στο Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Ντομινίκ Τιμ έπεσε επίσης στο Νο9 του κόσμου, με τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Άγκουτ να χάνει τρεις θέσεις, όντας πλέον στο Νο17 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Κέι Νισικόρι κέρδισε οκτώ θέσεις και ανέβηκε στο Νο20.

Ο Τόμας Μπέρντιχ απόλεσε 35(!) θέσεις και βρίσκεται στο Νο59 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ. Ο Άλεξ Ντε Μινόρ βρίσκεται στο Νο68 πλέον, αφού κέρδισε 12 θέσεις αυτήν την εβδομάδα. Τέλος, ο Ζιλ Μιούλερ έχασε 35(!) ολόκληρες θέσεις και από το Νο60 του κόσμου βρίσκεται στο Νο95 της παγκόσμιας κατάταξης.

Πηγή: tennis24.gr