Πρόκριση στο δεύτερο γύρο για Τσιτσιπά

Την πρόκρισή του στο δεύτερο γύρο του Shanghai Rolex Masters πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος κατάφερε να επιβληθεί του Γάλλου Γκαέλ Μονφίλς με 2-1 σετ.

Σπουδαία νίκη πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νικώντας τον Γκαέλ Μονφίλς με 2-1 σετ (7-6, 6-4 και 4-6), σε αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 21 λεπτά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής νο10 του ταμπλό και νο 15 του κόσμου, μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα καταφέρνοντας να «σπάσει» το σερβίς του αντιπάλου του. Στη συνέχεια όμως, ο Γάλλος αντέδρασε και κατάφερε να στείλει το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς ήταν ανώτερος και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ .

Στο δεύτερο σετ ο 32χρονος Γάλλος ήταν καλύτερος. Κατάφερε με ευκολία να κρατήσει το σερβίς του και να κάνει το «μπρέικ» στο σερβίς του Έλληνα τενίστα, για το 1-1 στα σετ.

Στο καθοριστικό τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι. Κρατώντας σχετικά εύκολα το σερβίς του, το νο15 του κόσμου βρέθηκε μπροστά με 5-3 έχοντας κάνει μπρέικ στο σερβίς του αντιπάλου του. Η απάντηση του Γάλλου ήταν άμεση, όμως τα απανωτά του λάθη έφεραν σε διπλό ματς πόιντ τον Τσιτσιπά, ο οποίος στο τέλος ήταν εκείνος που πανηγύρισε.

Αυτή ήταν η 34η φετινή νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά. Στον επόμενο γύρο ο 20χρονος Έλληνας θα έχει αρκετά δύσκολο έργο, καθώς θα αντιμετωπίσει τον Κάρεν Κτασάνοφ, ο οποίος απέκλεισε χτες τον Στιβ Τζόνσον με 2-1 σετ.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση