Περίπατος για Ζβέρεφ, με ανατροπή ο Γκοφάν

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επιβεβαίωσε την εντυπωσιακή του κατάσταση αφού επιβλήθηκε μέσα σε 80 λεπτά επί του Μπεράκνις με 6-1, 6-1, 6-2. Δείτε όλα τα αποτελέσματα του Ρολάν Γκαρός.

Δίχως κάποια έκπληξη και με τα φαβορί είτε εύκολα είτε πιο δύσκολα να επικρατούν ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα στο ταμπλό των ανδρών του Ρολάν Γκαρός. Δίχως αμφιβολία η πιο εντυπωσιακή εμφάνιση της ημέρας ανήκε στον Ζβέρεφ.

Ο Γερμανός τενίστας δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδραση στον Μπεράνκις και τον ισοπέδωσε με 6-1, 6-1, 6-2 σε μόλις 80 λεπτά!

Πιο δύσκολα, αλλά με 3-0 σετ επιβλήθηκαν επί των αντιπάλων του και οι Κέι Νισικόρι, Λούκα Πούιγ και Γκριγκόρ Ντιμίτροφ. Ο Ιάπωνας δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ απέναντι στον Μαξίμ Ζανβιά με το Γάλλο να χάνει στις λεπτομέρειες. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο σετ κρίθηκε στο tie break 7-6(0), ενώ τα άλλα δύο ο Νισικόρι τα πήρε με 6-4, 6-3. Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στην αναμέτρηση του Ντιμίτροφ με τον Μαχάμεντ Σαφγουάτ. Ο Αιγύπτιος όσο περνούσε η ώρα ανέβασε την απόδοσή όμως τελικά ηττήθηκε με 6-1, 6-4, 7-6(1). Ο Λούκα Πούιγ με τη σειρά του επιβλήθηκε με 6-2, 6-3, 6-4 επί του Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Αντίθετα με τους προαναφερθέντες τόσο ο Γκαλ Μονφίς όσο και ο Γκοφάν τα βρήκαν... μπαστούνια. Ο Μονφίς έχασε εύκολα το πρώτο σετ με 6-3 από τον 19χρονο συμπατριώτη του Ελιότ Μπενσετρί στη συνέχεια όμως ο Γάλλος τενίστας πήρε στο ρελαντί τα επόμενα τρία με 3-6, 6-1, 6-2, 6-1. Ο Νταβίντ Γκοφάν βρέθηκε πίσω με 0-2 σετ στον αγώνα του κόντρα στον Ρόμπιν Χάασε για τον πρώτο γύρο του Ρολάν Γκαρός, ωστόσο, έκανε μια μεγαλειώδη ανατροπή.

Ο Βέλγος έχασε τα πρώτα δύο σετ όμως στη συνέχεια ήταν εντυπωσιακός και έφτασε στη νίκη με 4-6, 4-6, 6-4, 6-1, 6-0 σε έναν αγώνα που κράτησε περίπου 3 ώρες