Παγδατής απ’ τα παλιά!

Ο Μάρκος προκρίθηκε απ' τον Σέλα και το νέο εμπόδιο φέρει το όνομα Μίλος Ράονιτς

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Ακόμη μια μεγάλη νίκη για τον Μάρκο Παγδατή ο οποίος στο πρώτο ATP World Tour Masters της σεζόν ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ντούντι Σέλα φθάνοντας αισίως στους «16» της διοργάνωσης. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με τον Παγδατή να επικρατεί με 7-6(5) κα 6-4. Στη φάση των «8» ο 32χρονος Παγδατής θα βρει μπροστά το εμπόδιο του φορμαρισμένου Μίλος Ράονιτς.

Για τον Μάρκο Παγδατή η νίκη αυτή είναι μεγάλη καθώς αυτή είναι η πρώτη φορά που ο πρωταθλητής μας θα βρεθεί σε 4ο γύρο Masters διοργάνωσης, μετά το Sanghai Masters 2012. Αυτό μάλιστα επιβεβαιώνει και την εντυπωσιακή κατάσταση που βρίσκεται ο Μάρκος. Παράλληλα είναι και η πρώτη φορά που πετυχαίνει 5 σερί νίκες σε οποιοδήποτε επίπεδο από το 2014. Παράλληλα στο συγκεκριμένο τουρνουά (Indian Wells) το 2010 είχε πετύχει και τη μοναδική του νίκη επί του Φέντερερ.

Στον αγώνα ο Σέλα πήρε κεφάλι νωρίς με 2-0 game, κάτι που σαφώς και δεν ήταν θετικό για τον Παγδατή. Ο πρωταθλητής μας όμως «ξύπνησε» και ανέβασε στροφές. Αποτέλεσμα ήταν το 2-0 του Σέλα να γίνει 5-2 υπέρ του Παγδατή. Από εκεί και πέρα οι ισορροπίες ήταν λεπτές με τον Σέλα να κάνει την αντεπίθεση του και να δίνει ιδιαίτερο σασπένς για τους θεατές. Ο Παγδατής έχασε δυο set point όταν το σκορ είχε γίνει 5-4, κάτι που έφερε μεγάλο άγχος. Ο πρωταθλητής μας όμως διαχειρίστηκε σωστά την όλη κατάσταση και κατέκτησε το πρώτο στο tie break με 7-5.

Στο 2ο σετ και πάλι οι δυο αθλητές έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και πρόσφεραν μπόλικο θέαμα. Ο Παγδατής πέτυχε δυο break, ενώ ο Σέλα έσπασε το σέρβις του Μάρκου δυο φορές. Μετά από 1 ώρα και 49 λεπτά ο Παγδατής έφθασε στο πολυπόθητο match point, έγραψε το 2-0 σετ, κέρδισε τον αγώνα και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αντίπαλος του Παγδατή στην επόμενη φάση, όπως αναφέραμε και πιο πριν είναι ο Ράονιτς. Ο 27χρονος Καναδός νούμερο 38 στον κόσμο (είχε φθάσει μέχρι και το νούμερο 3 στο παρελθόν) απέκλεισε τον Ζοάο Σόουζα και σιγά σιγά βρίσκει τον καλό του εαυτό.

Ο Παγδατής και Ράονιτς βρέθηκε τέσσερις φορές αντιμέτωποι στο παρελθόν. Για την ώρα ο Καναδός έχει το πάνω χέρι με 3-1 στις νίκες, όμως ο πρωταθλητής μας δείχνει πως είναι σε φόρμα. Εξάλλου με τη μέχρι τώρα πορεία του στο Indian Wells, ο Μάρκος έχει ανέβει ήδη 20 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και βρίσκεται στο Νο82 του κόσμου. Ο αγώνας θα λάβει χώρα αύριο στις 05:30.