Τουρνουά Μαδρίτης: Ο Τιμ απέκλεισε τον Ναδάλ!

O Ντομινίκ Τιμ σταμάτησε τη ξέφρενη πορεία του Ράφα Ναδάλ στο χώμα

Η Παρασκευή στη Μαδρίτη αλλά και όλη η φετινή χωμάτινη σεζόν πήρε “μπουρλότο” χάρη στον μοναδικό άνθρωπο που έχει κερδίσει τον Ναδάλ στο χώμα τα τελευταία δύο χρόνια!

Μιλάμε φυσικά για τον Ντομινίκ Τιμ που έκανε μια απίστευτη εμφάνιση, εφάμιλλη αν όχι και ακόμα καλύτερη από την περσινή στη Ρώμη με αντίπαλο και πάλι τον Ράφα, για να κερδίσει τον Ισπανό θρύλο με 7-5, 6-3 πεντακάθαρα και απόλυτα δίκαια.

Και όταν ο Ράφα είχε κερδίσει 50 σερί σετ στο χώμα μετά από εκείνη την ήττα στη Ρώμη, μιλώντας για το χώμα πάντα, αντιλαμβάνεστε τι είδους έπος πέτυχε ο Τιμ που όχι μόνο στάθηκε στο ένα κερδισμένο σετ αλλά πήρε και το παιχνίδι αποκλείοντας τον Ράφα και στέλνοντάς τον, από τη Δευτέρα, και πάλι στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης!

Ο Ισπανός είχε άπειρους βαθμούς να υπερασπιστεί στη φετινή χωμάτινη σεζόν και ξέραμε από την αρχή ότι με το παραμικρό στραβοπάτημα θα έχανε το Νο1 του κόσμου και τελικά η ήττα από τον Ντομινίκ Τιμ στα προημιτελικά της Μαδρίτης έφερε αυτό το “πλήγμα”.

Αυτό σημαίνει ότι ο Φέντερερ, δίχως να κουνήσει το μικρό του δαχτυλάκι, θα είναι και πάλι στην κορυφή της κατάταξης σε μερικές μέρες!

Ο Τιμ πήρε μια ξεκάθαρη νίκη παίζοντας τρομερό τένις, τόσο τακτικά όσο και σε εκτέλεση καθώς κατάφερε να χρησιμοποιεί συνέχεια το forehand του παρά τη στόχευση του Ράφα προς το one handed backhand που ήταν και αυτό αξιόπιστο όποτε χρειάστηκε.

Χρησιμοποιώντας μάλιστα ένα από τα όπλα του Ράφα, δηλαδή moonball μπαλιές με βαρύ σπιν, κατάφερνε να “κερδίζει” χρόνο με το backhand και να επιστρέφει σε θέση ετοιμότητας γρήγορα.

Αποτέλεσμα: υπερδιπλάσιοι winner με το forehand για τον Τιμ, πολύ περισσότερες ευκαιρίες για break όλα αυτά βέβαια συνδυασμένα με πνευματική δύναμη για να καταφέρει να φτάσει μέχρι το τέλος του δρόμου!

Από την αρχή του ματς, ο Τιμ έδειξε ότι ο αγώνας δεν θα είχε την παραμικρή σχέση με τη ντροπιαστική ήττα που υπέστη από τον Ράφα πριν από μερικές εβδομάδες στο Μόντε Κάρλο όταν είχε κερδίσει μόλις δύο games.

Ο Τιμ πήρε τον αέρα του Ράφα από τη βασική γραμμή, το forehand ήταν απλά απολαυστικό, το backhand δεν λύγιζε και τελικά έκανε το πρώτο break στα μισά του σετ βάζοντας “φωτιά” στο ματς από νωρίς.

Σέρβιρε για το σετ στο 5-4, είχε set point όμως με ένα καθαρά “ναδαλικό” σενάριο, ο Ράφα κατάφερε να το σώσει και να ισοφαρίσει με τους περισσότερους να πιστεύουμε ότι αυτό θα διέλυε ψυχολογικά τον Τιμ και ένα ακόμα σετ θα κατέληγε στα χέρια του πολυμήχανου Ισπανού.

Ομως αυτό δεν συνέβη και ο Τιμ κατάφερε, με πνευματική δύναμη γίγαντα, να πάρει τα δύο τελευταία games του σετ ολοκληρώνοντας αυτό το απίστευτο σερί 50 κερδισμένων σετ από τον Ράφα που πρόλαβε τελικά για ένα σετ να ξεπεράσει το ρεκόρ του Τζον ΜακΕνρο!

Και όσοι περίμεναν μια δυναμική απάντηση του Ράφα, αυτή δεν ήρθε ποτέ.

Ο Τιμ ήταν ακόμα περισσότερο κυριαρχικός στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με break, ωστόσο, ο Ράφα, περισσότερα με αβίαστα του Αυστριακού, έφτιαχνε κάποιες ευκαιρίες για break που υλοποιήθηκαν στο 3-3.

Ομως ούτε τότε ανέβηκε το επίπεδο του Ράφα ή έπεσε αυτό του Τιμ.

Τουναντίον, ο Αυστριακός έκανε ένα απίστευτο φινάλε στο ματς, κάθε του χτύπημα γινόταν “χρυσός” και ο Ράφα έμεινε δίχως την παραμικρή λύση, όσο απίστευτο και αν ακούγεται.

Ακόμα και το τελευταίο game κύλησε εφιαλτικά για τον Ράφα που προηγήθηκε με 40-0 στο σερβίς του για να το χάσει τελικά από τα άπιαστα χτυπήματα του Τιμ.

Με αυτή του τη νίκη, ο Τιμ έγινε ο τρίτος τενίστας που καταφέρνει να κερδίσει για τρίτη φορά τον Ράφα στο χώμα μετά τους Γκαστόν Γκαούντιο και Νόβακ Τζόκοβιτς.

Και κάπως έτσι η χωμάτινη σεζόν έγινε πιο ενδιαφέρουσα εφόσον βρέθηκε ένας άνθρωπος, όχι απλά να δυσκολέψει τον Ράφα αλλά και να τον κερδίσει και μένει να δούμε αν αυτό θα αφήσει κάποιο ψυχολογικό “πλήγμα” στην αυτοπεποίθηση του μεγάλου φαβορί για το Ρολάν Γκαρός, που παραμένει φυσικά ο Ναδάλ.

Παρασκευή, 11/5: Προημιτελικοί Madrid Masters

Anderson (S.Africa) beat Lajovic (Serbia) 7-6(3) 3-6 6-3

Thiem (Austria) beat Nadal (Spain) 7-5 6-3

Πηγή: tennis24.gr