Ο Μάρκος Παγδάτης εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις του!

Επέστρεψε στην Καλιφόρνια και δίνει ρέστα

Ο Μάρκος Παγδατής επέστρεψε για πρώτη φορά στην έρημο της Καλιφόρνια από το 2015 και εντυπωσιάζει μέχρι τώρα με τις εμφανίσεις του.

Μετά από τους δυο προκριματικούς αγώνες που έδωσε στο Indian Wells, στους οποίους έχασε μόνο 7 παιχνίδια από τους Θανάση Κοκκινάκη (6-1, 6-3) και Vincent Millot (6-1, 6-2), ο Κύπριος πρωταθλητής κέρδισε και τον Yoshihito Nishioka, με 7-5, 3-6, 7-5.

Μετά από μια εκπληκτική αναμέτρηση 2 ωρών και 13 λεπτών, ο Παγδατής είχε 15 άσους, 37 winners και 47 αβίαστα λάθη. Ο 22χρονος Ιάπωνας από την πλευρά του, έκανε 41 αβίαστα λάθη, αλλά είχε 13 λιγότερους winners από τον Μάρκο (24).

Ο Παγδατής προηγήθηκε με 4-1 και με 5-2 στο 1ο σετ, αγγίζοντας την κατάκτησή του από το 8ο παιχνίδι, όταν προηγήθηκε με 2-5, 0-40 και είχε τριπλό set point. Με 9 συνεχόμενους πόντους, ο Nishioka όχι μόνο κράτησε το σερβίς του για το 5-3, αλλά έκανε και το break back, για να μειώσει σε 5-4. Ο Ιάπωνας κράτησε στη συνέχεια το σερβίς του και επανήλθε για τα καλά στο σετ, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Τίποτα απ’ αυτά δεν πτόησαν ωστόσο τον Μάρκο, που πήρε τους 8 από τους 9 επόμενους πόντους και τελικά κατέκτησε το σετ με 7-5. Ο Nishioka ανταποκρίθηκε με ένα γρήγορο break στο 2ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 2-0 και δεν κοίταξε πίσω του Διατήρησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα και έκλεισε με νέο break το σετ, για το 6-3.

Μάλιστα έδειχνε να έχει το πάνω χέρι και στο 3ο σετ ο Ιάπωνας, ο οποίος προηγήθηκε με 3-1 και με 4-2, δεν κατάφερε όμως να στηριχθεί στο σερβίς του. Ο Παγδατής μείωσε σε 3-2 και ύστερα σε 4-3, κάνοντας break και στις δυο περιπτώσεις, ενώ κράτησε το σερβίς του μετά από ώρα για να ισοφαρίσει σε 4-4.

Στο 9ο game, o πρωταθλητής μας έκανε ξανά break και απέκτησε προβάδισμα στο 5-4, ο Nishioka όμως ισοφάρισε σε 5-5 και η αγωνία διατηρήθηκε για λίγα ακόμα λεπτά. Τελικά το break που έκρινε το νικητή έγινε από τον Μάρκο στο επόμενο game να προηγείται εκ νέου με 6-5 και να κλείνει την αναμέτρηση με ένα love service game

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση