«Μέγας» Τσιτσιπάς στην Αυστραλία (pics-vid)

Ο Ελλαδίτης πρωταθλητής επικράτησε με 3-1 του Τροΐτσκι και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Έτοιμος για την επόμενη μεγάλη πρόκληση της καριέρας του παρουσιάζεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς.Ο Έλλαδίτης πρωταθλητής επικράτησε με 3-1 σετ (6-3, 2-6, 6-2, 7-5) του Βίκτορ Τροΐτσκι από την Σερβία και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Μάλιστα, ο ταλαντούχος τενίστας κατάφερε να ξεχωρίσει από την πρώτη στιγμή του αγώνα, με τους Έλληνες ομογενείς να τον αποθεώνουν σε κάθε ευκαιρία και μετά τον καταχειροκροτούν μετά τη μεγάλη νίκη του.

Ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και μόνο στο δεύτερο σετ άφησε το περιθώριο στον αντίπαλό του να πιστέψει πως θα μπορούσε να τον κερδίσει. Ο Τροΐτσκι στο σετ αυτό έκανε άνετα το 1-1, όμως στην συνέχεια και πάλι ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη.

Στον επόμενο γύρο ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Μπασιλασβίλιπου, ο οποίος κέρδισε με 3-2 σετ τον Τραβάλια.