Ήττα-σοκ ο Φέντερερ!

Ο απογοητευτικός Ρότζερ Φέντερερ έχασε στα τέσσερα σετ από το Τζον Μίλμαν, Νο.55 στον κόσμο, και αποχαιρέτησε το US Open!

Mετά από μια αναμέτρηση διάρκειας 3 ωρών και 38 λεπτών, ο Ελβετός θρύλος ηττήθηκε με 3-6, 7-5, 7-6(7), 7-6(3) από τον Αυστραλό, που σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του και «χάλασε» τον πολυαναμενόμενο προημιτελικό του Φεντ με τον Νόβακ Τζόκοβιτς!

Είναι η πρ΄τη φορά που ο τενίστας από το Μπρίσμπεν, που πέρυσι τέτοιο καιρό ήταν στο Νο.235 της παγκόσμιας κατάταξης, περνάει σε οκτάδα Grand Slam. Και το έκανε αποκλείοντας το Νο.2 του κόσμου και κάτοχο 20 Grand Slam τίτλων. Μιλάμε για «βόμβα» μεγατόνων!

Ήταν, πάντως, μια από τις χειρότερες εμφανίσεις στην καριέρα του Φέντερερ, που υπέπεσε σε 67 αβίαστα λάθη (έναντι 26 του Μίλμαν) και γνώρισε για πρώτη φορά την ήττα από τενίστα εκτός Top 50 στη Νέα Υόρκη!

O 37χρονος τενίστας, μάλιστα, πήρε το πρώτο σετ και ήταν μπροστά με 5-4, 40-15 στο δεύτερο σετ. Και, όμως, κατάφερε να χάσει το προβάδισμα, να δεχτεί δύο μπρέικ στη σειρά και να δώσει την ευκαιρία στον Μίλμαν να φέρει το ματς στα ίσα.

Ο βασιλιάς είχε και σετ πόιντ στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ (6-5), ωστόσο ο Αυστραλός εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο δικό του και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του!

Ο Φεντ ήταν αυτός που μπήκε πρώτος στη θέση του οδηγού και στο τέταρτο σετ (2-4), αλλά ο Μίλμαν είχε την άμεση απάντηση (3-4) και οι διαφορές λύθηκαν οριστικά στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ο 29χρονος τενίστας ήταν επιβλητικός και καθάρισε τη νίκη σημειώνοντας δύο μίνι μπρέικ.

Ο Μίλμαν, λοιπόν, θα παίξει στον πρώτο του προημιτελικό και αντίπαλός του θα είναι ο Τζόκοβιτς, που έχει κάθε λόγο να χαμογελάει...

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση