Ήττα με ανατροπή για Παγδατή

Ο Μάρκος Παγδατής ηττήθηκε από τον Μάρκο Τσεκινάτο στον 1ο γύρο του China Open και είπε πρόωρο αντίο και σε αυτό το τουρνουά φέτος…

Παρότι προηγήθηκε με σετ, ο Μάρκος Παγδατής δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την έκπληξη και να προκριθεί στον 2ο γύρο του China Open αποκλείοντας τον Μάρκο Τσεκινάτο.

Ο Κύπριος πρωταθλητής έφτασε μόλις δυο γκέιμς μακριά από τη νίκη-πρόκριση, προηγούμενος με 1-6, 4-4, όμως ο Ιταλός αντίπαλός του έδειξε χαρακτήρα, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί της αναμέτρησης και έφυγε με την νίκη από το court.

Μετά από 1 ώρα και 49 λεπτά αγώνα, ο Τσεκινάτο επιβλήθηκε με 1-6, 6-4, 7-5 και πέρασε στην φάση των “16” του China Open στο Πεκίνο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ούγγρο Μάρτον Φούτσοβιτς.

Ο Παγδατής, που αγωνίστηκε στον θεσμό με Wild Card, γνώρισε την τέταρτη ήττα του στα τελευταία πέντε ματς που έχει δώσει, για τέσσερις διαφορετικές διοργανώσεις, δείχνοντας για ακόμη μια φορά πως φέτος διανύει άσχημη χρονιά.

Την Δευτέρα μάλιστα, έπεσε και εκτός Top100 ξανά, όντας πλέον στο Νο116. Όσον αφορά τον Τσεκινάτο, ο Ιταλός είναι στο Νο8 του ταμπλό στο Πεκίνο, κατέχει την 22η θέση στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ και βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση μέσα στο 2018, και πιο συγκεκριμένα μετά το Ρολάν Γκαρός.

Τρίτη 2/10: China Open, Άνδρες

Cecchinato (Italy) beat Baghdatis (Cyprus) 1-6, 6-4, 7-5
Del Potro (Argentina) beat Ramos Vinolas (Spain) 7-5, 6-2
Verdasco (Spain) beat Monfils (France) 2-6, 7-6(3), 7-6(5)
Dimitrov (Bulgaria) beat Sandgren (USA) 7-5, 6-3
Berrettini (Italy) beat L.Mayer (Argentina) 6-3, 6-2
Krajinovic (Serbia) beat M.Zverev (Germany) 6-1, 6-4
Basilashvili (Georgia) beat Sock (USA) 6-7(6), 7-5, 6-2