Δάκρυσε ο Μάρκος (vid)

Απαρηγόρητος ο Παγδατής για τον τραυματισμό του

Ο Μάρκος Παγδατής ήταν μπροστά με σετ και με break, όμως υπέφερε από έναν τραυματισμό στο αριστερό του πόδι, που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει την αναμέτρησή του με τον Santiago Giraldo. Δεν συγκράτησε τα δάκρυά του ο Κύπριος τενίστας, που ολοκλήρωσε χωρίς νίκη τη χωμάτινη σεζόν του.

Για άλλη μια φορά ο Μάρκος Παγδατής στάθηκε πολύ άτυχος και ένα ακόμη μεγάλο τουρνουά ολοκληρώθηκε με τραυματισμό και εγκατάλειψη. Ο 32χρονος Κύπριος πρωταθλητής, έπαιζε καλό τένις απέναντι σ' έναν σπεσιαλίστα στο χώμα, τον Santiago Giraldo και είχε ένα προβάδισμα με 6-3, 4-2.

Στο 7ο game του 2ου σετ ωστόσο, ένιωσε έναν έντονο πόνο ψηλά στο αριστερό του πόδι και κατάλαβε αμέσως πως ήταν κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Γι' αυτό το λόγο σταμάτησε να αγωνίζεται και πήγε στην καρέκλα του, όπου δεν συγκράτησε τα δάκρυά του.

Ο γιατρός του τουρνουά ήρθε αμέσως για να προσφέρει βοήθεια στον Μάρκο και του έδεσε το πόδι, ωστόσο λίγους πόντους μετά, όταν το σκορ είχε πια γίνει 6-3, 4-3, 0-30, ο Μάρκος διαπίστωσε πως ήταν αδύνατο να συνεχίσει.

Είναι η 2η διαδοχική σεζόν, στην οποία ο Παγδατής δεν πετυχαίνει ούτε μια νίκη στο χώμα. Έστω και αν ήρθε μ' αυτό τον τρόπο και χωρίς καν να απωλέσει σετ, πρόκειται για την 8η διαδοχική ήττα του Μάρκου στο χώμα.

Ο Giraldo αντίθετα προκρίθηκε για 3η φορά στην καριέρα του στον 2ο γύρο του Roland Garros και θα αντιμετωπίσει εκεί τον Bautista Agut, που επέστρεψε από το 0-3 στο 5ο σετ και κέρδισε τον Denis Istomin, με 6-2, 6-7 (3), 1-6, 6-4, 6-4.

Πηγή: tennisnews.gr