Ανατροπή και 15η σερί νίκη για Ντελ Πότρο!

Δύο νίκες μακριά από το Shunshine Double βρίσκεται ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο

Mετά από συγκλονιστική μονομαχία στο βραδινό session της Τετάρτης, ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή, θέτοντας νοκ άουτ και τον big server Μίλος Ράονιτς για την είσοδο στα ημιτελικά του Miami Masters!

O 29χρονος Αργεντινός που αγνοεί τη λέξη ήττα από τον Φεβρουάριο και το Delray Beach, συνεχίζει το καλύτερό ξεκίνημα σε σεζόν της καριέρας του, σημειώνοντας τη 15η συνεχόμενη νίκη του στο ATP Tour.

Το Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά από σχεδον τρεις ώρες σκληρής μάχης στο κεντρικό court, επικράτησε 5-7, 7-6(1), 7-6(3) του αντιπάλου του και σφράγισε το ραντεβού με τον Τζον Ίσνερ στους “4” της διοργάνωσης, λίγο μετά τη νίκη του Αμερικανού επί του Χίον Τσανγκ στον πρώτο προημιτελικό του θεσμού.

Στο εναρκτήριο σετ, όλα έδειχναν ότι θα πάμε σε tie break, όμως ο Ντελ Πότρο έδειξε σημάδια νευρικότητας σερβίροντας στο 5-6 για να παραμείνει στο σετ και τελικά με double fault, έδωσε το προβάδιμα στον Ράονιτς.

Δύσκολες στιγμές πέρασε ο Αργεντίνος και στο 2ο σετ, την ώρα που σέρβιρε στο 4-5 για να παραμεινει ζωντανός ενώ πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό tie break, προκαλώντας τεράστιο ενθουσιασμό στις κερκίδες όταν ισοφάρισε τον Ράονιτς.

Πολύ νευρικό το ξεκίνημα του καθοριστικού σετ καθώς σημειώθηκαν τέσσερα συνεχόμενα breaks στο σερβίς. Τα πράγματα ηρέμησαν και το σετ οδηγήθηκε στο tie break εκεί όπου πάλι ο Ντελ Πότρο ξεκίνησε ιδανικά και διατήρησε μέχρι τέλους το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή του μετά από 2 ώρες και 53 λεπτά αγώνα!

Τετάρτη, 28/3: Προημιτελικοί Miami Open
Del Potro (Argentina) beat Raonic (Canada) 5-7 7-6(1) 7-6(3)
Isner (USA) beat Chung (Korea) 6-1 6-4

Πηγή: tennis24.gr