Ξέσπασε σε κλάματα ο Μαραντόνα μετά την συντριβή της Αργεντινής (Vid)

Από την χαρά, στην βαθιά θλίψη

Σε σκοτσέζικο ντους εξελίχθηκε για τον Ντιέγκο Μαραντόνα, όπως και για εκατομμύρια Αργεντίνους, το ματς με την Κροατία και η βαρία ήττα με 3-0 που βάζει σε κίνδυνο τη συνέχιση της πορείας της Αργεντινής στο Μουντιάλ της Ρωσίας.

Αρχικά ο «Ντιεγκίτο» ήταν όλος χαρά προσπαθώντας να ξεσηκώσει τους οπαδούς της Αργεντινής κουνώντας το σακάκι του και φωνάζοντας συνθήματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, άλλαξαν όλα μετά την τεραστίων διαστάσεων γκάφα του Αργεντίνου τερματοφύλακα Καμπαγέρο που έκανε δώρο το πρώτο γκολ στους Κροάτες.

Όταν, δε, Μόντριτς και Ράκιτιτς έγραψαν το τελικό 3-0 με δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Μαραντόνα δεν πίστευε στα μάτια του με το δράμα που εκτυλισσόταν μπροστά του.

Έβαλε και τα δύο χέρια του στο κεφάλι του χωρίς να μπορεί να πιστέψει ότι η Αργεντινή είναι αντιμέτωπη με το φάσμα του αποκλεισμού.

Ερώτημα, αποτελεί, τέλος, γιατί ο Μαραντόνα εμφανίστηκε στο γήπεδο με δύο ρολογία, αν και η εικόνα αυτή πέρασε σε δεύτερη μοίρα μετά τη βαριά ήττα της Αργεντινής.

Πηγή: protothema.gr