Πάφος-Δόξα 2-1: Έγραψε ιστορία η Πάφος!

Για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου η παφιακή ομάδα

Με ανατροπή στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, η Πάφος επικράτησε της Δόξας με 2-1 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ο Σαντίκ έβαλε μπροστά στο σκορ την Δόξα στο 37', όμως Γιάνζα και Φυλακτού σκόραραν και έκαναν την ολική ανατροπή. Έντονες διαμαρτυρίες από την Δόξα για το δεύτερο γκολ της Πάφου. Φαίνεται πως ο Φυλακτού έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα με το χέρι του.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό το παιχνίδι στην Πάφο. Η Δόξα είχε την πρώτη ευκαιρία στο 6’ με ευθύβουλο σουτ του Σισοκό που κατέληξε στα χέρια του Κόπριβετς. Η ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν πιο ορεξάτη στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ η Πάφος ήταν κάπως νωθρή στα αρχικά στάδια του. Η Πάφος είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 20’, όταν ο Σικόρσκι με ωραία ενέργεια και σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική των δικτύων. Με την πάροδο των λεπτών, η Δόξα ήταν εξαιρετική ανασταλτικά, ενώ η Πάφος δυσκολευόταν να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά στην εστία του Γκρεμσλ. Στο 35’, η Δόξα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Λουίς Κάρλος από αριστερά μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και ο Μπεράτ Σαντίκ παρενέβη με το τακουνάκι και έγραψε το 0-1. Έτσι, η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ.

Β΄' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Πάφο να έχει την πρώτη ευκαιρία στο 51’. Η σέντρα-σουτ του Έρικ Γιάνζα από αριστερά πέρασε από όλους και έφυγε άουτ. Στο 54’, ο Μπρουλς βρήκε με ωραίο τρόπο τον Σικόρσκι, ο οποίος σούταρε απελπιστικά άουτ από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής. Στο 60’, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, όταν ο Σικόρσκι και πάλι έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ εντός περιοχής, το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Άρμιν Γκρεμσλ. Στο 68’, ο Σισοκό εκτέλεσε ένα φάουλ που πέρασε λίγο άουτ. Ο Γιάνζα, όμως, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 76’ ισοφάρισε σε 1-1. Τρία λεπτά μετά, ήρθε η ολική ανατροπή στο σκορ. Ο Σταύρου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σικόρσκι πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφθασε στον Φυλακτού στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με το χέρι σκόραρε. Οι της Δόξας διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον Τράττο, όμως το γκολ εν τέλει μέτρησε. Η Δόξα πίεσε στα τελευταία λεπτά για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όμως η Πάφος έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Σικόρσκι, ο οποίος σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την Πάφο ξεχώρισαν οι Σικόρσκι και Γιάνζα. Οι αλλαγές του Πρέσλι βοήθησαν επίσης την αλλαγή εικόνας της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Από την Δόξα, ξεχώρισαν οι Σαντίκ, Πουτζιουρής και Κένιντι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Μπρουλς και Μπεριγκό απογοήτευσαν για την Πάφο. Από την Δόξα, υστέρησαν οι Σισοκό και Κάρλος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Λεόντιος Τράττος έκανε μεγάλο λάθος στην φάση του δεύτερου γκολ της Πάφου, αφού ο Φυλακτού σκόραρε με το χέρι και δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ.

Οι συνθέσεις:

Πάφος FC: Κόπριβετς, Κομπανί, Γιάνζα, Γκουλόν, Ταραβέλ, Μοστέφα, Πογιέ (64' Ρόγκουλιτς), Φυλακτού, Μπρουλς (72' Σταύρου), Μπεριγκό (46' Ντεούλ), Σικόρσκι

Δόξα: Γκρεμσλ, Σισοκό (75' Ροντρίγκες), Μπα, Ρεδόνδο, Παπαφώτης (62' Ναρ), Κάρλος, Κένιντι, Ιωάννου, Ενινφούλ, Σαντίκ, Πουτζιουρής (82' Ενγκουένε)

Σκόρερς: 76' Γιάνζα, 79' Φυλακτού/ 37' Σαντίκ

Διαιτησία: Λεόντιος Τράττος (Χαράλαμπος Χαραλάμπους, Μάριος Καλογήρου)

Κίτρινες:-/ Ρεδόνδο