Λίβερπουλ-Γουότφορντ 5-0: Πεντάρα με όργια Σαλάχ! (vid)

Η Λίβερπουλ έκανε άλμα για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ

Φέτος είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής όχι μόνο της Λίβερπουλ αλλά και ολόκληρης της Πρέμιερ Λιγκ. Ο λόγος για τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος έχει πάρει από το χεράκι τη Λίβερπουλ και την οδηγεί. Ο Αιγύπτιος οργίασε κόντρα στη Γουότφορντ, καθώς πέτυχε καρέ τερμάτων και οδήγησε τη Λίβερπουλ σε νίκη με 5-0 επί της Γουότφορντ. Σημαντικό βήμα τετράδας για την ομάδα του Κλοπ.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Σαλάχ μπήκε από δεξιά στην περιοχή, άδειασε τον Μπρίτος και με δεξί πλασέ έκανε το 1-0. Στο 37’ ο Κάριους είπε όχι σε σουτ του Ριτσάρλισον και δύο λεπτά μετά, οι Μίλνερ, Σαλάχ και Φιρμίνο έκρυψαν την μπάλα αλλά ο Βραζιλιάνος πλασάρε πάνω στον Καρνέζη. Και τελικά στο 43’, ο Μίλνερ σέντραρε από αριστερά και ο Σαλάχ με προβολή σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τη Λίβερπουλ να κάνει το 3-0 στο 49’. Ο Σαλάχ άδειασε πάλι τον Μπρίτος στα δεξιά, έβγαλε για τον Φιρμίνο που από κοντά με φοβερό τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 54’ το φοβερό φάουλ του Περέιρα, τράνταξε το δοκάρι του Κάριους και στο 77’ ο Σαλάχ ταλαιπώρησε όλη την άμυνα της Γουότφορντ και με πλασέ στο πέσιμο έκανε το 4-0. Στο 84’ ο Καρνέζης είπε όχι εντυπωσιακά σε κοντινό σουτ του Ινγκς ενώ στο 86’ ο Έλληνας κίπερ είπε εκ νέου όχι στον Ινγκς αλλά ο Σαλάχ πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 5-0 από κοντά. Στο 88’ ο Σαλάχ είχε νέα ευκαιρία να σκοράρει αλλά ο Καρνέζης βγήκε και το πρόλαβε.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Φαν Ντάικ, Ματίπ, Γκόμες, Βαϊνάλντουμ (70’ Τσάμπερλεϊν), Χέντερσον, Τσαν (27’ Μίλνερ), Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο (79’ Ινγκς)

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Καρνέζης, Χολέμπας, Μαριάπα, Πρεντλ, Καπού, Φεμένια, Μπρίτος (81’ Γιανμαάρτ), Περέιρα, Ντίνεϊ (70’ Οκάκα), Ντουκουρέ, Ριτσάρλισον (65’ Χιουζ)