Κ15 Διγενής-Καρμιώτισσα 0-8: Οκτάρα και «καλοβλέπει» την 2η θέση (pics/vid)

Τρομερή εμφάνιση από την Καρμιώτισσα που επιβλήθηκε εύκολα επί του Διγενή με 0-8 και βάζει πλώρη να κατακτήσει τη 2η θέση

Στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Πρωταθλήματος Κ15 ο Διγενής Μόρφου φιλοξένησε την 3η στη βαθμολογία, Καρμιώτισσα Πολεμιδιών στο γήπεδο του Αρχηγείου Αστυνομίας στις 11:00. Ο αγώνας έληξε με το εμφαντικό 0-8 υπέρ των φιλοξενουμένων, οι οποίοι κέρδισαν κατά κράτος τους μικρούς του προσφυγικού Σωματείου της Μόρφου.

Υπενθυμίζουμε πρωταθλήτρια ομάδα της κατηγορίας Κ15 αναδείχθηκε ήδη η Ομόνοια, η οποία εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλήματος (94 βαθμούς) από την προηγούμενη αγωνιστική. Μάλιστα, το προηγούμενο Σάββατο, κέρδισε την ΑΕΚ στο ΓΣΠ με 3-0, ενώ μετά ακολούθησε και η απονομή και τα πανηγύρια, στα οποία φυσικά η ιστοσελίδα μας ήταν παρούσα.

Παρότι, γνωρίζουμε την πρωταθλήτρια της κατηγορίας Κ15, υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για την ομάδα της Καρμιώτισσας, η οποία επιθυμεί να παραμείνει στα ψηλά. Πρόκειται άλλωστε για μια χρονιά άκρως επιτυχημένη για τις Ακαδημίες της Καρμιώτισσας Πολεμιδιών, καθώς και η ομάδα των Κ16 είναι 1η στο Πρωτάθλημα, τρεις στροφές πριν το τέλος, οι ομάδες των Κ14 και Κ17 βρίσκονται στην 7η θέση, καταδεικνύοντας την σπουδαία δουλειά που γίνεται σε επίπεδο Ακαδημιών.

Στα του αγώνα, ο γηπεδούχος Διγενής Μόρφου ηττήθηκε την προηγούμενη αγωνιστική από την ΕΝΠ με 4-1 εκτός έδρας, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 5-1 εντός έδρας του Εθνικού Άχνας.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα και την νίκη της Καρμιώτισσας, η ομάδα των Πολεμιδιών ανέβηκε στους 80 βαθμούς σε 35 ματς και διατηρήθηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας, μόλις 1 βαθμό πίσω από τον ΑΠΟΕΛ (34 ματς). Αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι έχουν συγκεντρώσει μέχρι στιγμής μόλις 10 βαθμούς και παραμένουν ουραγοί στην 20η θέση του πίνακα κατάταξης του Πρωταθλήματος μαζί με την ΕΝΠ (34 ματς) που υπερτερεί στους μεταξύ τους αγώνες. Παράλληλα και οι άλλες αναμετρήσεις του Προαιρετικού Πρωταθλήματος Κ15 είναι σε εξέλιξη.

Το ματς:

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά από την Καρμιώτισσα που μόλις στα πρώτα δέκα λεπτά άνοιξε το σκορ για το 0-1 από την άσπρη βούλα με τον Ιάκωβο Λαό (34 συμμετοχές – 6 γκολ). Το βίντεο με το γκολ-πέναλτι μπορείτε να το δείτε στο πάνω μέρος, αφού το κατέγραψε η ιστοσελίδα μας.

Στη συνέχεια ο Ευθύμιος Αναστασιάδης διπλασίασε τα γκολ της ομάδας των Πολεμιδιών για το 0-2, με πάσα πάρε-βάλε από τον Ρίτσι.
Το 0-3 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο πέτυχε ο Φαίδων Οικονομίδης με δυνατό σουτ, ο οποίος σε 30 συμμετοχές σκόραρε 32 φορές.

Με την επανέναρξη του ημιχρόνου ο Αναστασιάδης έκανε το 0-4 με δεύτερη ασίστ από τον Ρίτσι μετά από φοβερή επέλαση.
Ακολούθως, ο νεαρός ταλαντούχος Ρίτσι Σόλομον, από ασίστμαν ντύθηκε σκόρερ και έβαλε και αυτός ένα γκολ για το 0-5.

Το 0-6 δεν άργησε να γίνει μετά από καραμπόλα με σκόρερ τον Αναστασιάδη και πάλι, ενώ το 0-7 σημείωσε ο Ρίτσι με εξαιρετικό πλασέ από πλάγια αριστερή θέση, φτάνοντας σε 34 συμμετοχές τα 18 γκολ.

Τέλος, τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Ευθύμιος Αναστασιάδης για το 0-8, με 4ο προσωπικό του γκολ στον αγώνα συμπληρώνοντας σε 25 συμμετοχές 32 γκολ και ανέβηκε στον πίνακα των πρώτων σκόρερ της ομάδας του μαζί με τον Φαίδωνα Οικονομίδη.

Αξιοσημείωτο ήταν ότι η Καρμιώτισσα έχασε και δοκάρι με τον Ρίτσι και θα μπορούσε να έγραφε το 0-9, κάνοντας και χατ-τρικ. Ο Ρίτσι πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση και ξεχώρισε. Πανέμορφες πάσες και μπαλιές ακριβείας, μοίρασε ασίστ, σκόραρε και ήταν απίστευτα ταχύς στο αριστερό φτερό της επίθεσης.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με αρκετά σκληρά φάουλ από τους παίκτες του Διγενή.

Διαιτητής: Χρίστος Σπανός

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστάσιος Γεωργίου

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χριστάκης Χατζηπροδρόμου

Μπορείτε να απολαύσετε πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα στο πάνω μέρος.

Εδώ το βίντεο από το 0-1 της Καρμιώτισσας:

Ακαδημίες: Τελευταία Ενημέρωση