Europa: Οι έδρες δεν μίλησαν!(vid)

Οι φιλοξενούμενες πέρασαν

Λάτσιο, Λειψία και Μαρσέιγ πήραν τα εισιτήρια για τους «8» του Europa League μετά από παιχνίδια με αρκετό ενδιαφέρον και σασπένς. Όλες χρειάστηκε να πάρουν αποτελέσματα εκτός έδρας και το κατάφεραν.

Την ανωτερότητά της ως ομάδα απέδειξε η Λάτσιο, που πήρε στο Κίεβο και κέρδισε με 2-0 για να πάρει το εισιτήριο για τους «8». Με δυο κόρνερ του Λουίς Αλμπέρτο έγινε η δουλειά για τον Ιντζάγκι και τους παίκτες του, με δυο σκόρερ μάλλον ασυνήθιστους. Λούκας Λέιβα και Στέφαν Ντε Φράι ήταν αυτοί που έστειλαν τους «Λατσιάλι» στον επόμενο γύρο.

Το θρίλερ παίχτηκε στην Αγία Πετρούπολη, με τη Λειψία να παίρνει μεγάλη πρόκριση επί της Ζενίτ με το 1-1. Στο 22’ ο Ουγκουστίν έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, με τον Ντριούσι να ισοφαρίζει στο τέλος του ημιχρόνου. Δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ, με τη Ζενίτ να μην μπορεί να επιβληθεί και τον Τίμο Βέρνερ της Λειψίας να χάνει πέναλτι για να το κάνει 2-1.

Στο Σαν Μαμές τα πράγματα έμοιαζαν δύσκολα για την Μπιλμπάο μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα και δυσκόλεψαν ακόμα παραπάνω με το γκολ του Παγιέ στο 38‘ με πέναλτι. Με την πρόκριση κριμένη, η Μαρσέιγ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Οκάμπος. Η Αθλέτικ βέβαια ήταν καλύτερη σε αυτό το ματς και το γεγονός πως απλά μείωσε με τον Ινιάκι στο 74’ ήταν το λιγότερο που δικαιούταν. Δυο λεπτά μετά αποβλήθηκε ο Αντούριθ και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση