Απόλλων-Ομόνοια 1-0: Γιούστε ο λυτρωτής

Βάφτηκε «κυανόλευκο» το ντέρμπι του Τσιρείου

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλων, που επικράτησε στο Τσίρειο της Ομόνοιας με 1-0. Οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν σε μια δίκαιη επικράτηση.

Το γκολ για την ομάδα της Λεμεσού πέτυχε ο Γιούστε στο 28ο λεπτό με κοντινή προβολή. Η Ομόνοια ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σοάρες στο 74ο λεπτό με 2η κίτρινη.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι με αρκετά καλό ρυθμό και από τις δυο ομάδες. Το πρώτο 10λεπτο κύλησε ομαλά χωρίς να καταγραφεί κάποια αξιόλογη φάση. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 13ο λεπτό για λογαριασμό των φιλοξενουμένων. Ο Καντέ δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά όμως η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα μακριά από το αριστερό δοκάρι του Βάλε.

Στο 16’ Ο Άλεξ Ντα Σίλβα προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Χριστοδούλου από μακρινή απόσταση όμως η κήπερ των «πρασίσων» πρόλαβε να επιστρέψει έγκαιρα στην εστία του και να αποκρούσει τη μπάλα.

Ο Απόλλων πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης με κοντινή προβολή του Γιούστε. Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Χριστοδούλου απόκρουσε ασταθώς τη μπάλα και Ισπανός πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε από κοντά πετυχαίνοντας ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 33ο λεπτό με μια κεφαλιά του Άλεφ, την οποία απόκρουσε ο Χριστοδούλου με δεύτερη προσπάθεια. Στο 45ο λεπτό η Ομόνοια δημιούργησε άλλη μια τελική προσπάθεια με τον Σοάρες, ο οποίος έκανε μια άστοχη κεφαλιά.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μια τεράστια για τον Απόλλων. Στο 46ο λεπτό ο Σαρδινέρο έπιασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Χριστοδούλου πραγματοποίησε μια σωτήρια απόκρουση. Μετά την επέμβαση του τερματοφύλακα της Ομόνοιας η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς των «πρασίνων».

Στο 62’ ο νεαρός τερματοφύλακας της Ομόνοιας έκανε άλλη μια εξαιρετική επέμβαση, αποκρούοντας ενστικτωδώς σε κόρνερ το κοντινό πλασέ του Μάγκλιτσα.

Η Ομόνοια έμεινε με 10 παίκτες στο 74ο λεπτό μετά από αποβολή του Σοάρες με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Νταρμπισάιαρ έχασε μια αρκετά καλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Άγγλος πλάσαρε μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη τελική προσπάθεια των «πρασίνων» στο ντέρμπι. Το 1-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.