ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 4-1: Με τεσσάρα συνεχίζει για το στόχο(vid)

«Γαλαζοκίτρινο» το ντέρμπι

Πολύ σημαντική νίκη για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος πήρε ακόμη ένα ντέρμπι αιωνίων με σκορ 4-1. Η Ομόνοια μπήκε δυνατά για τα πρώτα λεπτά όμως μετά ο ΑΠΟΕΛ είχε την κυριαρχία. Ο Σόουζα άνοιξε το σκορ, ο Σάλαϊ διπλασίασε τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ, στην πορεία ο Τζαΐλσον μείωσε σε 2-1, ενώ οι Εμπεσίλιο και Νσούε έγραψαν το τελικό 4-1.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Με το καλημέρα η Ομόνοια βρήκε τέρμα με τον Κανού μόλις στο 2’ όμως ο βοηθός σωστά ακύρωσε το τέρμα ένεκα οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε και ένα δυνατό σουτ του Χριστοφή με καλές προϋποθέσεις όμως ο Πέρεθ μπλόκαρε. Στο 6’ ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε την πρώτη του τελική όταν μετά από μπαλιά του Λάγο, ο Μηνάς Αντωνίου έκανε την προβολή όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 9’ ο Αντόνια έκανε μαγική μπαλιά, ο Χριστοφή κεφαλιά και ο Πέρεθ την εντυπωσιακή απόκρουση. Η φάση αυτή ξύπνησε τον ΑΠΟΕΛ καθώς στο επόμενο λεπτό ο Λάγο βρέθηκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Σόουζα απ’ το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0. Το τέρμα έφερε και την πτώση του ρυθμού με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να ελέγξει το παιχνίδι. Στο 21’ ο Εμπεσίλιο βρέθηκε στην περιοχή, ντρίμπλαρε μαγικά τον Σοάρες, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Νσούε έκλεψε τη μπάλα απ’ τον Κανού, πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Σάλαϊ με πλασέ απ’ το ύψος του πέναλτι έγραψε το 2-0. Στο 30’ ο Μηνάς Αντωνίου κέρδισε τη κεφαλιά από καλό σημείο, η μπάλα έφυγε λίγο έξω και ο ίδιος τραυματίστηκε και στη συνέχεια πέρασε έξω ως αλλαγή. Στο 38’ ο Μακρής έδωσε στον Εμπεσίλιο, αυτός βρήκε το χώρο που ήθελε, έκανε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο επόμενο λεπτό η Ομόνοια μείωσε σε 2-1, όταν ο Τζαΐλσον έκανε ένα απίστευτο σουτ που δεν άφησε περιθώριο στον Πέρεθ για να αντιδράσει. Στο 41’ ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε ένα φάουλ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Εμπεσίλιο έβγαλε μια εξαριετική μπαλιά στον Ποτέ, αυτός έκανε τη κεφαλιά με τον Μιχαΐλοφ να σώζει εντυπωσιακά.

Β’ ημίχρονο

Και ενώ ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε με τρία κόρνερ στη σειρά δεν υπήρχαν οι φάσεις. Αντίθετα είδαμε πολλά νεύρα και εντάσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Τέσσερις κίτρινες σε 3 λεπτά τα λένε όλα. Στο 64’ ο Κανού εκτέλεσε ένα φάουλ από εξαιρετική θέση με τη μπάλα να περνά έξω, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Εμπεσίλιο έκανε το σουτ από κοντά με τον Μιχαΐλοφ να διώχνει σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε ένα σουτ του Σάλαϊ το οποίο πέρασε μόλις έξω. Στο 70’ ο Χριστοφή έφυγε σε τετ α τετ το πλασέ του όμως ήταν άστοχο. Στο 72΄μια κεφαλιά του Πολιάκοφ μετά από κόρνερ πέρασε έξω, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Εμπεσίλιο με εξαιρετικό κτύπημα φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 76’ οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ έκρυψαν τη μπάλα στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Σόουζα τελείωσε τη φάση με σουτ, όμως ο Μιχαΐλοφ είπε όχι. Στο 82’ ο Εμπεσίλιο έβαλε τέλος στον αγώνα. Ο Λάγο έκλεψε τη μπάλα απ’ τον Χριστοφή που έφευγε μόνος, βγήκε αυτός μπροστά και έδωσε στον Εμπεσίλιο ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 3-1. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Βύντρα έριξε τον Ντελατόρε με πρόθεση και αφού ήταν και τελευταίος παίχτης είδε την κόκκινη. Το φάουλ εκτέλεσε ο Νσούε για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΕΛ (Μπλαταζάρ): Στόχος ήταν το γρήγορο τέρμα και αυτό ήρθε παρά το γεγονός πως με την τακτική της η Ομόνοια ξάφνιασε. Με τις οδηγίες του όμως έφερε την ηρεμία και ήρθε και το 2-0. Εκεί όμως ήρθε η χαλάρωση και το πλήρωσε ο ΑΠΟΕΛ με τέρμα πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο χάθηκε η ηρεμία όμως ο Μπαλταζάρ κράτησε τους παίκτες του και αφού ήρθε το τρίτο τέρμα όλα είχαν τελειώσει.

Ομόνοια (Φρεντμπεργκ): Ξάφνιασε με τους τρεις αμυντικούς και η ομάδα του μπήκε πολύ δυνατά, όμως στην πορεία ήρθε το τέρμα του ΑΠΟΕΛ. Εκεί χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση ήρθε και το δεύτερο. Όμως με τις οδηγίες του η Ομόνοια έφθασε στην μείωση του σκορ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ηρεμία χάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έλειψε το καθαρό μυαλό. Η κόκκινη στο φινάλε τα λέει όλα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Ο Λούκας Σόουζα ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε και άνοιξε το σκορ. Ο Σάλαϊ επίσης ήταν ορεξάτος και σε όλες τις φάσεις. Αν δεν βάλουμε τον Λάγο με τις δυο ασίστ θα τον αδικήσουμε, ενώ είδα και τον Εμπεσίλιο με όρεξη σήμερα.

Ομόνοια: Άμα χάνεις με 4-1 δύσκολα υπάρχει παίκτης σε αυτή την κατηγορία

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Δεν υπήρξε κάποιος παίκτης που να υστέρησε. Ίσως ο Μακρής δεν μπήκε στο παιχνίδι όσο θα ήθελε όμως θα τον αδικούσαμε αν τον βάζαμε στην κατηγορία αυτή.

Ομόνοια: Ο Κανού έκανε πολλά λάθη και δεν είχε την συγκέντρωση που θα έπρεπε, ενώ και ο Τζαΐλσον παρά το τέρμα του είχε πολλά λάθη στην άμυνα. Ο Ντάρμπισαϊαρ ήταν απών απ’ το παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Χρήστος Νικολαΐδης και η ομάδα του τα πήγαν καλά σήμερα. Σωστά ακυρώθηκε το τέρμα της Ομόνοιας στην αρχή, σωστές και οι κάρτες που έδειξε. Σωστή η κόκκινη κάρτα του Βύντρα. Για τη φάση του Χριστοφή δεν μπορούμε να πάρουμε θέση, όμως ο 4ος και ο βοηθός είχαν εικόνα καθαρά.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Πέρεθ, Λάγο, Νσούε, Καρλάο, Πολιάκοφ, Σόουζα, Μοράις, Εμπεσίλιο, Αντωνίου (37' Μακρής), Σάλαϊ, Ποτέ (85' Ντελατόρε).

Ομόνοια (Φρεντμπεργκ): Μιχαΐλοφ, Τζαΐλσον, Σοάρες, Βύντρα, Κατελάρης, Αντόνια, Μαδούρο (83' Κατσαντώνης), Σοάρες, Κανού (68' Λόπες), Χριστοφή, Ντάρμπισαϊαρ.

Σκόρερς: Σόουζα, Σάλαϊ / Τζαΐλσον

Κίτρινες Κάρτες: Εμπεσίλιο (3η) / Χριστοφή, Σοάρες, Ντάρμπισαϊαρ

Κόκκινες Κάρτες: - / Βύντρα